Uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego
access_time 2019-10-31 11:46:00
Tradycyjnie już 30 października w ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego. Podczas sesji przyznano medale prezydenta RP za długoletnią służbę, Dukaty Tarnowskie oraz nagrody im. Tadeusza Tertila. Do grona radnych dołączyła również Barbara Koprowska. Zastąpiła Piotra Saka, który w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat poselski.

Uroczysta sesja była okazją, by przyznać wyróżnienia i nagrody. Medale w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczyli Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski, oraz prezydent Roman Ciepiela. Odznaczenia państwowe trafiły do zasłużonych pracowników Urzędu Miasta Tarnowa, Tarnowskiego Klastera Przemysłowego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W gronie złotych medalistów znaleźli się: Anna Mróz, Beata Różowska, Tadeusz SIeńczak, zaś srebrnych – Katarzyna Tyrka.

Kolejne odznaczenia – Dukaty Tarnowskie – przyznano członkom Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie: Antoniemu Sypkowi, Annie Bułdys, Ryszardowi Lisowi, Tadeuszowi Trzosowi i Stanisławowi Olszówce. Wyróżnienia te otrzymali za działalność społeczną na rzecz ratowania zabytków jednej z najstarszych polskich nekropolii i zachowania pamięci o mieszkańcach Tarnowa. Dodajmy, że nagrodzeni wolontariusze kwestują już od 20 lat.

Podczas uroczystości przyznano też Nagrody im. Tadeusza Tertila za najlepsze prace dyplomowe. W konkursie mogli brać udział absolwenci uczelni, którzy przygotowali pracę dyplomową dotyczącą Tarnowa lub powiatu tarnowskiego. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Rady Miejskiej, Rady Powiatu oraz reprezentantów uczelni uznała, że nagrodę z obszaru nauk humanistyczno-społecznych otrzyma Kazimierz Noga z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę "Nietolerancja wśród młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ich stosunek do mniejszości społecznej w szkole". Wyróżnienie przyznano Jolancie Jasielec, absolwentce Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, za pracę "«Austria Felix» dzisiaj". 

W kolejnej kategorii, nagrodę z obszaru nauk techniczno-przyrodniczych otrzymała Kinga Wojtanowska z Politechniki Krakowskiej za pracę "Niskoenergetyczne, zrównoważone osiedle mieszkaniowe jako modelowy system kształtowania terenów podmiejskich miasta Tarnowa". Wyróżnienie powędrowało do Konrada Niemca, również z Politechniki Krakowskiej, który zajął się tematyką Wątoku, a dokładnie Monitoringu wód cieku Wątok pod kątem wybranych zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego.

Komisja uznała, że w przypadku kategorii najlepsza praca inżynierska, najciekawsza praca należała do Dagmary Kras z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Porównanie efektywności procesu ozonowania w procesach usuwania zanieczyszczeń organicznych). Wyróżnienie przyznano Karolinie Staniendzie z Politechniki Krakowskiej, która broniła pracę dyplomową dotyczącą rewitalizacji Starej Synagogi w Tarnowie.

W tym roku autorzy najlepszych prac magisterskich otrzymali w nagrodę po 4 tys. złotych, inżynierskich 3 tys. zł, zaś wyróżnieni mogli liczyć na czek w wysokości tysiąca złotych.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego złożyła również ślubowanie nowa radna - Barbara Koprowska, która zastąpiła Piotra Saka.

Barbara Koprowska została wybrana z okręgu nr 4 (os. Jasna, os. Westerplatte, os. Legionów). W ostatnich wyborach samorządowych uzyskała 670 głosów – trzeci wynik w swoim okręgu.

To nie pierwsza kadencja Barbary Koprowskiej. W Radzie Miejskiej zasiadała m.in. w latach 2014-2018.

Fot. Topol

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A