Tomasz Antoni Żak odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę
access_time 2019-10-24 05:14:00
Tomasz Antoni Żak został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Twórca Teatru „Nie Teraz”, reżyser, scenarzysta i aktor odebrał odznaczenie w środę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent RP wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla kultury polskiej. – Wkład kultury w rozwój społeczności narodowej i w budowanie później odrodzonego państwa – w to jak ono będzie kształtowane, jakie będą postawy –  jest nie do przecenienia. Ludzie kultury, twórcy, artyści są niezwykle ważną częścią każdego narodu i każdego państwa, ogrywają ogromną rolę – powiedział Andrzej Duda.

- Ludzie kultury, twórcy, artyści są niezwykle ważną częścią każdego narodu i państwa, odgrywają ogromną rolę. Oczywiście różne: pokazując – czy promując – różne postawy; te dobre, a czasem te złe. Na szczególne uhonorowanie ze strony państwa zasługują ci, którzy pokazują i gloryfikują postawy państwowotwórcze, które mają wymiar patriotyczny, które – z punktu widzenia każdego państwa chcącego się rozwijać – są właśnie korzystne, pożądane i potrzebne. – podkreślił prezydent.

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali również: Przemysław Dakowicz, Halina Frąckowiak, Izabella Galicka, Zbigniew Gluza, Maria Jastrzębska, Marek Jastrzębski, Emilian Kamiński, Marek Krajewski, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Krystyna Prońko, Włodzimierz Staniewski.

Tomasz Antoni Żak urodził się w rodzinie przesiedleńców z Wołynia. W 1980 założył w Tarnowie grupę teatralną "Teatr Nie Teraz", która już w następnym roku przekształciła się w regularny teatr. Pisarz, publicysta, stały współpracownik dwumiesięcznika „Polonia Christiana” oraz portalu internetowego PCH24. Autor m.in. "Ballady o Wołyniu" (2011) - pierwszego w Polsce spektaklu podejmującego temat rzezi wołyńskiej i "Wyklętych" (2012) - spektaklu dedykowanego żołnierzom wyklętym. W roku 2014 wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę "Dom za żelazną kurtyną. Listy do Pani S.". W 2016 roku wydał zbiór felietonów i esejów „Komu służy kultura?” Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich i Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Fot. prezydent.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A