Przy wejściu do Gemini Park stanęła stacja recyklingu
access_time 2019-07-09 05:11:00
Dzięki tarnowskiej Miejskiej Stacji Recyklingu można legalnie i nie szkodząc przyrodzie pozbyć się między innymi zużytych żarówek, świetlówek, baterii, tonerów czy telefonów. Stacja stoi przy głównym wejściu do galerii handlowej Gemini Park Tarnów. W najbliższych dniach kolejna zostanie ustawiona prawdopodobnie obok siedziby Stowarzyszenia Siemacha. To pomysł Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych na ułatwienie mieszkańcom wyrzucania kłopotliwych odpadów.

Miejskie Stacje Recyklingu, czyli terenowe punkty selektywnej zbiórki odpadów zostały kupione przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Tarnowie. To pierwsze takie instalacje w regionie. - Umieściliśmy stację w miejscu często odwiedzanym, by mieszkańcy mieli do niej łatwy dostęp, korzystali z niej i tym samym mogli realizować swój podstawowy obowiązek względem środowiska, jakim jest jego ochrona poprzez segregację odpadów. Chcemy przy tym przybliżyć tarnowianom zagadnienia problematyki środowiskowej – podkreśla Tomasz Gut, prezes PUK.

Dzięki stacjom tarnowianie mogą w prosty sposób pozbyć się posegregowanych elektroodpadów używanych na co dzień w gospodarstwach domowych. W szczególności do MSR mogą trafiać: żarówki, świetlówki, elementy wymienialne urządzeń elektrycznych i elektronicznych, płyt CD/DVD, baterie, kasety VHS, tonery, drobna elektronika, taka jak kalkulatory, piloty, telefony, ładowarki oraz inne drobne urządzenia i ich części. Głównym zadaniem MSR jest bowiem ułatwienie mieszkańcom Tarnowa prawidłowego pozbycia się elektroodpadów oraz edukacja w zakresie ochrony środowiska. – Oprócz funkcji praktycznej, równie ważna jest funkcja edukacyjna stacji, sygnalizująca problem elektroodpadów, w tym konieczności ich osobnej segregacji – wyjaśnia prezes Tomasz Gut.

MSR są mobilne i można zmieniać ich położenie. Mogą stać zarówno wewnątrz dowolnego budynku, jak i na zewnątrz. Można je wkomponować na przykład w wiatę przystankową lub ustawić zupełnie samodzielnie. Są estetyczne, widoczne i łatwe w serwisowaniu. Jedna z nich stała obok III LO, na parkingu przy ulicy Brodzińskiego. W wakacje to miejsce jest jednak rzadziej odwiedzane, dlatego stacja została zabrana do PUK, opróżniona, oczyszczona i wkrótce wróci do użytku mieszkańców. Zostanie ustawiona najprawdopodobniej przy siedzibie Stowarzyszenia Siemacha. – Obserwujemy, że tarnowianie coraz chętniej korzystają za stacji. Wrzuconych do nich elektroodpadów przybywa. Chcielibyśmy docelowo ustawić nawet 20 – 30 stacji, wszystko jednak zależy od finansów - mówi Janusz Łabno, dyrektor Zakładu PUK przy ulicy Kąpielowej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A