Po e-receptach czas na e-skierowania
access_time 2019-03-21 12:29:00
Czy tarnowskie placówki medyczne będą brały udział w ministerialnym pilotażu e-skierowania? Wygląda na to, że tak. W środę w Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie informacyjne dla przedstawicieli podmiotów leczniczych, dotyczące możliwości wdrożenia nowoczesnych usług cyfrowych: e-skierowania oraz e-recepty.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które jest jednostką podległą Ministrowi Zdrowia, zamierza wdrożyć pilotaż e-skierowania w wybranych podmiotach leczniczych na terenie Tarnowa. Jest to druga po e-recepcie usługa cyfrowa z zakresu ochrony zdrowia. Celem projektu jest budowa elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia, umożliwiającej organom publicznym, w tym administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorcom, obywatelom gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, czyli o kontaktach pacjentów z systemem ochrony zdrowia.

W spotkaniu wzięli udział delegaci Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz przedstawiciele Specjalistycznego Szpitala im. Szczeklika, Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza, Zespołu Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o., Mościckiego Centrum Medycznego Sp. z o.o., CenterMed Sp. z o.o., Centrum Medycznego KOL-MED i innych placówek medycznych. Podczas dwugodzinnej konferencji została zaprezentowana koncepcja funkcjonowania e-skierowania oraz korzyści z jej wdrożenia, zarówno dla pacjentów, lekarzy jak i samej placówki. 

E-skierowanie to dokument w postaci elektronicznej, kierujący na badania diagnostyczne, w tym diagnostykę ambulatoryjną (np. badania laboratoryjne, badania RTG, tomografia komputerowa itp.) oraz ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. wizyta u lekarza specjalisty). Docelowo wszystkie e-skierowania podobnie jak e-recepty będą dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKZ), zatem pacjent zawsze będzie miał do nich dostęp. E-skierowanie zniesie też obowiązek dostarczania skierowań w postaci papierowej, więc pacjent nie będzie musiał, tak jak dotychczas, stawić się w ciągu 14 dni w placówce aby zapisać się na wizytę czy inne świadczenie.  

Wdrażanie e-skierowania rozpoczęło się w październiku minionego roku i potrwa do połowy 2019 roku. Elektroniczne skierowanie będzie obowiązywać w całym kraju od 1 stycznia 2021 roku. Docelowo pilotaż ma być przeprowadzony w 200 placówkach.

Komentarze...