Zatrzymano nielegalnych migrantów z Afganistanu i Pakistanu
access_time 2019-02-11 16:00:00
Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Tarnowie we współdziałaniu z policjantami z KP Bukowno, zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski. Mężczyźni podróżowali ukryci w naczepie ciężarówki. Jeden z nich podawał się za obywatela Afganistanu, a drugi Pakistanu.

Cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski na byłym drogowym przejściu granicznym w Cieszynie. Tam, w trakcie nieobecności kierowcy ciężarówki, ukryli się w naczepie samochodu, w którym przewożona była ruda cynku z Macedonii przez Serbię, Węgry, Czechy do Polski. Nielegalnych migrantów odkrył kierowca (Macedończyk), podczas rozładunku towaru w Bukownie. Kierowca został przesłuchany w charakterze świadka. Jednak, jak oświadczył, nie był świadomy, że przewozi nielegalnych migrantów.   

Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom, tj. o popełnienie przestępstwa z art. 18 § 1 w związku z art. 264 § 2 kk. 25-letni Afgańczyk oraz 22-letni Pakistańczyk przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze.  

W związku z tym, że młodszy z cudzoziemców zarejestrowany był na terenie Bułgarii, komendant PSG w Tarnowie wystąpił z wnioskiem do miejscowego Sądu Rejonowego o umieszczenie obywatela Pakistanu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, gdzie ten będzie oczekiwał na przekazanie do Bułgarii, w ramach rozporządzenia Dublin III.  Natomiast obywatel Afganistanu na podstawie art. 6 ust. 2 umowy pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Rządem Republiki Czeskiej o przekazaniu osób w trybie readmisji uproszczonej, został przekazany funkcjonariuszom czeskiej policji.

Komentarze...