Powstanie łącznik autostradowy z Mościc do Wierzchosławic
access_time 2019-02-09 05:46:00
Samorząd Województwa Małopolskiego jest zdeterminowany i będzie podejmował konkretne działania, aby jak najszybciej wybudowana została droga łącząca węzeł autostradowy w Wierzchosławicach. Połączy on Mościce ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Taki jest główny wniosek wynikający ze spotkania, przeprowadzonego w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

W rozmowach uczestniczyli Witold Kozłowski, marszałek Małopolski, Łukasz Smółka, wicemarszałek regionu oraz Anna Pieczarka i Marta Malec-Lech, członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego. Obecni byli również samorządowcy z miast i gmin zainteresowanych inwestycją: Roman Łucarz, starosta tarnowski, Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic, Wiesław Armatys, zastępca burmistrza Radłowa oraz parlamentarzyści z ziemi tarnowskiej, senator Kazimierz Wiatr, posłowie Anna Czech, Włodzimierz Bernacki, Wiesław Krajewski i Artur Kopeć, członek zarządu Grupy Azoty.

Przygotowania do budowy nowej drogi wojewódzkiej z Mościc, przez Kępę Bogumiłowicką i Ostrów do ronda w Wierzchosławicach trwają od kilku lat. W ubiegłym roku ogłoszony został przetarg na wykonanie tej inwestycji na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Wpłynęło 6 ofert. Najtańsza opiewała na kwotę 206 mln zł, najdroższa na 254 mln zł.

Tak dużych pieniędzy nie było zabezpieczonych na to zadanie w budżecie województwa. Poprzedni Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął informację o wysokości złożonych ofert, ale nie podjął żadnej decyzji. Nowy zarząd od razu poważnie podszedł do tematu. Podjął działania, aby ta inwestycja powstała.

- Nie ma sensu się przekonywać, że ten łącznik jest potrzebny dla regionu tarnowskiego. Trzeba działać w tym kierunku, aby zapewnione były środki  finansowe i możliwe było  zrealizowanie tej inwestycji – stwierdził wicemarszałek Łukasz Smółka. – Nasza determinacja już duża. Proponujemy konkretne rozwiązania. Łącznik z mostem nad Dunajcem na pewno powstanie jeszcze w obecnej perspektywie unijnej.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj poinformowała, że po wprowadzeniu zmian co do sposobu realizacji inwestycji, ponowny przetarg zostanie ogłoszony najwcześniej jak to tylko możliwe. Budowa zostanie ukończona do połowy 2023 roku.

Wicemarszałek Łukasz Smółka zaproponował włączenie się w ten temat innych samorządów zainteresowanych szybkim powstaniem łącznika i stworzenie tzw. konsorcjum samorządowego. Samorządowcy mają czas na określenie swojego udziału w przedsięwzięciu do 22 lutego. Wtedy ponownie dojdzie do spotkania z Zarządem Województwa Małopolskiego.

Komentarze...