Dąbrowska wystawa o św. Maksymilianie pojedzie do Japonii
access_time 2019-02-08 07:22:00
Przygotowana przez stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej wystawa o św. Maksymilianie Kolbe zostanie pokazana w Nagasaki w Japonii.

W tym roku obchodzimy 125. rocznicę urodzin i chrztu świętego Maksymiliana Marii Kolbego, a w 2020 r. minie 90 lat od jego wyjazdu na misje do Japonii. W 2019 roku przypada również 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. W związku z rocznicami, dąbrowski oddział stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej pokaże w Kraju Kwitnącej Wiśni wystawę o św. Maksymilianie - jego życiu, działalności oraz śmierci. Wernisaż odbędzie się 19 marca z udziałem Korpusu Dyplomatycznego oraz przedstawicieli Kościoła i władz Nagasaki.

Wystawa powstała z inicjatywy Jana Hajdugi, prezesa stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej, dla uczczenia 100. rocznicy powstania Rycerstwa Niepokalanej i 75. rocznicy męczeńskiej śmierci jego założyciela. Od tego czasu była prezentowana w Dąbrowie Tarnowskiej, w gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie oraz w wielu innych miejscach w Polsce.

Maksymilian Maria Kolbe (właśc. Rajmund Kolbe) urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli. Był franciszkaninem, misjonarzem, założycielem organizacji Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów oraz najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie (762 osoby). Zginął śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Zmarł w bunkrze głodowym, 14 sierpnia 1941 roku, dobrowolnie oddając życie za innego więźnia. Miał 47 lat. Od 1982 roku jest świętym Kościoła katolickiego.

Fot. Kancelaria Sejmu

Komentarze...