Rekultywacja na składowisku odpadów
access_time 2018-11-20 05:09:00
Na składowisku odpadów PUK przy ul. Komunalnej w Tarnowie prowadzona jest rekultywacja V sektora. Koszt rekultywacji to bez mała 2 mln zł. Prace rozpoczęte w sierpniu zakończą się wiosną 2019 roku.

Środki na rekultywację pochodzą z ustanowionego kilka lat temu specjalnego funduszu rekultywacyjnego, który zasilany jest z części opłat za odpady przyjmowane na składowisko.
V sektor ma 2,7 hektara powierzchni, hałda jest wysokości 16 metrów. Rekultywacja polega na przykryciu hałdy warstwą ziemi (do czego wykorzystana została ziemia z budowy niecki VI sektora) i obsianiu jej trawą oraz na odgazowaniu złoża odpadów.

Odgazowanie to połączenie pionowych studni z pochodnią do spalania gazu składowiskowego. – W wyniku spalania powstaje dwutlenek węgla, zdecydowanie mniej szkodliwy dla atmosfery, niż metan będący głównym składnikiem gazu składowiskowego –wyjaśnia Piotr Zieliński, kierownik składowiska w PUK. – Do niedawna gaz składowiskowy wykorzystywany był do produkcji energii elektrycznej, ale jako, że jest go coraz mniej i pojawia się nieregularnie, produkcja prądu stała się nieopłacalna.

Dlaczego gazu składowiskowego jest coraz mniej? Otóż po pierwsze stare złoża odpadów już się rozłożyły i nie produkują gazu, po drugie w nowych odpadach coraz mnie jest części organicznych, co wynika z prowadzonych od lat ograniczeń składowania odpadów biodegradowalnych.
Rekultywację prowadzi wyłoniona w przetargu firma. Obecnie zakończono pierwszy etap polegający na ukształtowaniu bryły składowiska.

- Warto wiedzieć, że jeszcze przez 30 lat po zamknięciu i rekultywacji sektora, prowadzony jest jego stały monitoring, polegający na badaniu odcieków, wód gruntowych i składu gazu, weryfikując, czy nie wpływają negatywnie na środowisko – podsumowuje Piotr Zieliński.

Przypomnijmy, że V sektor eksploatowany był od 2009 roku. Obecnie odpady przyjmowane są na sektor VI.

Komentarze...