Nowoczesne Solarisy trafiły do tarnowskiej floty autobusowej
access_time 2018-11-02 13:53:00
Pięć nowoczesnych autobusów Solaris Urbino 8.6 wzmocni flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie. Pierwszy z nich, który dziś został zaprezentowany dziennikarzom, wyruszy w trasę w najbliższych dniach. Autobus, z racji swoich niewielkich rozmiarów jest idealnie dostosowany do jazdy po ścisłym centrum miasta i po osiedlowych uliczkach.

To kolejny etap zakupów nowego taboru dla tarnowskiego MPK, w ramach których miasto kupiło łącznie 40 nowoczesnych, komfortowych i ekologicznych autobusów. W ten sposób połowa taboru miejskiego przewoźnika została wymieniona na nowe pojazdy kilku renomowanych marek, takich jak Solaris, Scania i MAN. Koszt zakupów to 40 milionów złotych, 33 miliony pochodziły z Unii Europejskiej. - Dobrze wykorzystaliśmy fundusze europejskie, a pasażerowie zauważają nową jakość – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Niewielkie, ale bardzo komfortowe Solarisy Urbino 8.6 będą obsługiwały mniej obłożone linie i kursy świąteczne, w czasie których pasażerów jest mniej. Autobusy mają ekologiczny silnik Euro 6, dzięki czemu niemal nie zanieczyszczają powietrza spalinami, co jest – oprócz ich małych rozmiarów – dodatkową zaletą w gęsto zabudowanym centrum czy na osiedlach. - Solarisy Urbino 8.6 będą obsługiwały cztery linie, między innymi na osiedlu Zielonym i na osiedlu Jasna – mówi prezes MPK w Tarnowie, Jerzy Wiatr. 

Zmiany w miejskim transporcie obejmują nie tylko zakup autobusów, ale również Integrację Transportu Publicznego w Tarnowie. Jednym z elementów tego projektu, który również służy już pasażerom, są elektroniczne tablice świetlne na przystankach, informujące o realnym czasie odjazdu poszczególnych autobusów. W całym mieście jest ich obecnie 10, trwa montaż kolejnych, a do połowy przyszłego roku będzie ich w Tarnowie 50. System pomyślnie przeszedł testy, tablice działają poprawnie. -Tablice umieszczamy w miejscach, w których jest najwięcej pasażerów, nie tylko w centrum miasta, ale też między innymi przy nowym szpitalu czy w Mościcach, które są ważnym punktem przesiadkowym - mówi Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji. Tablice są też wyposażone w komunikaty głosowe dla osób niedowidzących. Po wciśnięciu umieszczonego na słupie przycisku podają informacje o nadjeżdżającym autobusie. Tarnów uzyskał na ten projekt ponad 17,5 miliona złotych unijnego dofinansowania, całość kosztów to 25,5 miliona. W jego ramach Tarnów uruchomił również miejską wypożyczalnię rowerów, projekt obejmuje także między innymi stworzenie centrum zarządzania ruchem. Dzięki temu przejazd przez miasto będzie łatwiejszy i bardziej płynny.

Fot. UMT

Komentarze...