Świerczkowiacy zapraszają do Amfiteatru na "Wesele"
access_time 2018-09-20 06:32:00
W najbliższą niedzielę Tarnowskie Centrum Kultury i Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy zapraszają do Amfiteatru na "Wesele"! 23 września po godz. 15.00 Świerczkowiacy przejadą ulicami Tarnowa w barwnym orszaku weselnym, zaproszą gości do amfiteatru na weselną ucztę i tańce. Zabawa odbywać się będzie od godz. 16.00 w weselnej, tarnowskiej izbie, dawno temu. Publiczność zostanie też zabrana w podróż do Łowicza. Tańce i śpiewy z tego regionu są bardzo charakterystyczne a ubarwione pięknymi, kolorowymi kostiumami, zachwycają publiczność. Trasa przejazdu orszaku weselnego prowadzić będzie ulicami : Mościckiego, Krakowską, Rynek, Wałową, Brodzińskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego.
Widowisko „Wesele” Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy jest nadzwyczajnym, doskonale zagranym spektaklem teatralno – tanecznym, nagrodzonym w tegorocznej edycji konkursu międzynarodowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Zeszłoroczna premiera okazała się być wydarzeniem roku. Program otrzymał doskonałe recenzje dziennikarzy i folklorystów. 
 
Świerczkowiacy 23 września po godz. 15.00 przejadą ulicami Tarnowa w barwnym orszaku weselnym, zaproszą gości do amfiteatru na weselną ucztę i tańce. Zabawa odbywać się będzie od godz. 16.00 w weselnej, tarnowskiej izbie, dawno temu. Publiczność zostanie też zabrana w podróż do Łowicza. Tańce i śpiewy z tego regionu są bardzo charakterystyczne a ubarwione pięknymi, kolorowymi kostiumami, zachwycają publiczność. 
 
Trasa przejazdu orszaku weselnego prowadzić będzie ulicami: Mościckiego, Krakowską, Rynek, Wałową, Brodzińskiego, Mickiewicza, Piłsudskiego. Samo „Wesele" przedstawia tradycje obrzędu z regionu Krakowa Wschodniego w charakterystycznych scenach: powitania, życzeń, poczęstunku, oczepin, obdarowywania, zabawy. Na scenie będzie tradycyjnie i gościnnie pod każdym względem. Autorzy widowiska opierali się  na publikacji Oskara Kolberga oraz opisach etnograficznych, muzycznych, a także przekazach ustnych. Kostiumy zostały odtworzone na modłę starych strojów ludowych, na podstawie zachowanej literatury i eksponatów - oryginalnych ubiorów, zgromadzonych np. w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Zespół używa specyficznych rekwizytów weselnych: dzieży - symbolizującej płodność, rózgi weselnej starosty - symbolu zdrowia i dostatku, przetaka, kołacza, chleba i wielu innych. Widowisko jest żywiołowym, barwnym, doskonale zagranym i zatańczonym spektaklem. W historii zespołu nie było dotąd takiego programu!
 
Twórcy „Wesela”: reżyseria i choreografia - Wiesława Hazuka, opracowanie muzyczne - Andrzej Radzik, chórmistrz - Marta Cichoń, akompaniator - Jerzy Bardel, kostiumy - Anna Bandyk, Agnieszka Słota, kierownictwo zespołu - Katarzyna Kokoszka.
 
Fot. Przemysław Sroka
 
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A