Dawid Rząca obronił tytuł mistrza na Mountainboardowych Mistrzostwach Polski
access_time 2018-09-04 12:25:00
W sobotę, 1 września, najlepsi zawodnicy z całego kraju już po raz czwarty spotkali się na Mosquito Spot w Moszczenicy koło Bochni, aby powalczyć o tytuł mistrza na Mountainboardowych Mistrzostwach Polski 2018.

Mountainboardowe Mistrzostwa Polski 2018 zorganizowane przez Stowarzyszenie Mountainboardinfo cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku oprócz Freestyle'u pojawiła się nowa konkurencja - Spaio Slalom Contest, podczas której liczyła się szybkość przejazdu na wyznaczonej trasie. Mountainboardowe Mistrzostwa Polski 2018 to wydarzenie kierowane do pasjonatów desek, osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu oraz fanów sportów ekstremalnych. Uczestnicy z całej Polski oraz goście z zagranicy rywalizowali w sobotnich zawodach w trzech kategoriach: Woman, Junior i Open.

Imprezę rozpoczęły zawody w slalomie. Jako pierwsze wystartowały kobiety oraz grupa juniorów. Zawodnicy mieli dwie szanse na uzyskanie jak najlepszych czasów. Ostatecznie najszybszy przejazd (16,25 s.) odnotował Konrad Bik, na drugim miejscu uplasował się Michał Jesionek, trzecie miejsce zdobyła Maja Bilik. W kategorii Open różnice pomiędzy czasami zawodników były niewielkie. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Dawida Rząca, zaledwie 0,20 s. za nim znalazł się Piotr Damec. Na 3 miejscu zawody ukończył Krzysztof Dybczak. Organizatorzy zapowiedzieli, że konkurencja slalom na stałe zagości w programie Mountainboardowych Mistrzostw Polski.

Po Spaio Slalom Contest przyszedł czas na główną część imprezy czyli Mistrzostwa Polski we Freestyle'u.  Każdy z uczestników mógł wykonać po 5 przejazdów, z których suma 3 najlepszych liczona była do ostatecznych wyników. Na początek wystartowali zawodnicy z kategorii Junior. Wśród najmłodszych zawodników najlepiej zaprezentował się Krystian Kucharzyk, a tuż za nim uplasował się Karol Chłodek. Podium zamknął Konrad Bik, który mimo wykonania najtrudniejszych ewolucji, został niżej oceniony ze względu na nieczyste lądowania. Następnie odbyła się rywalizacja kobiet, w której najlepsza po raz kolejny okazała się Ola Tomalczyk. Na drugim miejscu stanęła Maja Bilik, a tegoroczna debiutantka Justyna Strojek była trzecia. W finale kategorii Open po zaciętej i bardzo wyrównanej walce na najniższym stopniu podium uplasował się Artur Ortman. Drugie miejsce zasłużenie przypadło Szymonowi Jesionkowi, który zdobył również wyróżnienie za najlepszą ewolucję całych zawodów - Bobby Best Trick. Tytuł Mistrza Polski obronił Dawid Rząca. Zawodnik zapewnił sobie zwycięstwo, powtarzając przejazd wykonany na Mistrzostwach Świata w Słowenii.

W czasie trwania eventu odbyły się również darmowe warsztaty prowadzone przez doświadczonego instruktora, podczas których każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności jazdy na desce oraz dowiedzieć się więcej na temat tego sportu. Następna edycja Mountainboardowych Mistrzostw Polski odbędzie się w sierpniu 2019 roku.