Wieniec z Poręby Radlnej najpiękniejszym wieńcem dożynkowym w Małopolsce
access_time 2018-08-28 11:32:00
Wieniec z Poręby Radlnej zajął I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wieńca Dożynkowego podczas XX Dożynek Województwa Małopolskiego. Gospodarzem tegorocznego małopolskiego święta plonów, organizowanego 26 sierpnia, był Radziszów, w gminie Skawina. Grupa wieńcowa z gminy Tarnów będzie teraz reprezentować Małopolskę na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się 15–16 września w Spale.

W konkursie wzięło udział łącznie 38 gmin z terenu województwa małopolskiego. Odbywał się on w dwóch kategoriach – wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. Ponadto w związku z obchodami rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jury w trakcie oceniania brało pod uwagę również akcenty niepodległościowe. W kategorii najlepszy wieniec tradycyjny zwyciężył wieniec z Poręby Radlnej.

Wieniec wykonaliśmy w formie tradycyjnej, przy użyciu wszystkich rodzajów zboża: żyta, jęczmienia, pszenicy i owsa, a także lnu, prosa, gryki, kwiatów, różnego rodzaju ziół oraz owoców. Jego podstawę, wyplecioną z żyta, ozdobiliśmy elementami ze słomy i kwiatami, głównie w barwach narodowych – opisuje wieniec pan Jan Skórka, który wraz z rodziną już po raz trzeci będzie reprezentował Małopolskę podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Z podstawy wieńca wychodzi 6 promienistych łuków wyplecionych z jęczmienia i pszenicy. Od góry łuki te lekko się rozchodzą i środek wypełniony jest kompozycją złożoną z suchych traw, kwiatów i ziół, ozdobioną elementami ze słomy. Całość zwieńczono koroną wykonaną z lnu i kwiatów, w jej górnej części znajduje się krzyż. Najważniejsze, centralne miejsce wieńca, między łukami wychodzącymi na kształt rozkwitniętego kwiatu, zajmuje chleb, symbol pracy, dobrobytu i gościnności.

Prace nad wieńcem rozpoczęły się już w zimie, kiedy to rodzina pana Jana Skórki robiła elementy ze słomy czy z ziarna, natomiast pozostałe czynności wykonywane były na bieżąco, zgodnie z rytmem tegorocznych zbiorów.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A