"Falklandy" doczekają osiedlowego domu kultury?
access_time 2018-06-11 05:55:00
Jest szansa, że na osiedlu „Westerplatte” powstanie pierwszy w Tarnowie osiedlowy domu kultury. O tym, jakie powinien spełniać funkcje mieszkańcy rozmawiali już z prezydentem Romanem Ciepielą.

- Należy dokładnie zdefiniować, czym ma być planowany osiedlowy dom kultury, jakie cele ma spełniać i jakie potrzeby mieszkańców zaspokajać. Musimy się wspólnie zastanowić, czy ma pełnić rolę edukacyjną, do kogo ma skierować ofertę kulturalną, czy ma w nim być biblioteka. Zapraszam do rozmowy. Bardzo chciałbym poznać Państwa opnie, sugestie, propozycje – mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Doprecyzowanie funkcji placówki pozwoli bowiem określić, czy lepiej tylko wyremontować dotychczasowy budynek, czy może w jego miejscu warto zbudować nowy, większy obiekt i tym samym skierować do mieszkańców osiedla ofertę wzbogaconą np. o żłobek.

Pomysły pojawiały się różne, wszystkie jednak sprowadzały się do sugestii, że osiedlowy dom kultury powinien zaspokajać szeroko rozumiane potrzeby kulturalne. – Powstały obiekt mógłby nawet pełnić rolę międzyosiedlowego domu kultury – mówił Jerzy Zgłobica, przewodniczący Rady Osiedla.

Pamiętajmy, że sąsiadujemy z osiedlami „Jasna”, „Zielone” i „Legionów”, które również mogłyby z niego korzystać – dodał. Radna Barbara Koprowska wskazała szereg działań, jakie mogłaby realizować powstała instytucja. – Znam potrzeby tego osiedla, gdyż z niego wyrosłam. Dom kultury na „Westerplatte” powinien posiadać filię Pałacu Młodzieży, odpowiedzialną za zajęcia edukacyjne i językowe, salę dla seniorów, pracownie do zajęć praktycznych, małą salę teatralną, siłownię. Osiedle się rozwija, przybywa młodych małżeństw, dlatego uważam, że żłobek powinien być osobną placówką ulokowaną w innym budynku – przekonywała. Dodała również, iż choć czasem jako radna ma inne zdanie niż prezydent to ich wspólną ogromną troską jest, aby ludziom w mieście żyło się lepiej.

Mieszkańcy byli żywo zainteresowani powstaniem miejsca, które mogłoby ich ingerować oraz rozwijać. – Korzystając z okazji, że pan prezydent nas odwiedził, chcielibyśmy prosić o wyznaczenie terminu, w którym moglibyśmy się spotkać i szczegółowo omówić tę ważną dla nas kwestię – mówili. Obecny na spotkaniu radny Kazimierz Żurowski podkreślał, że najlepsze inicjatywy to inicjatywy oddolne. – Myślę, że wspólne spotkanie pana prezydenta, radnych miejskich i osiedlowych oraz mieszkańców poświęcone budowie osiedlowego domu kultury jest dobrym pomysłem - przekonywał.

Podczas spotkania mieszkańcy poruszyli również temat monitoringu. – Nasze osiedle nie jest bezpieczne – mówili. Obecni na spotkaniu funkcjonariusze Policji zapewnili, iż pod kątem popełnianych wykroczeń i przestępstw mieszkańcy osiedla „Westerplatte” nie mają się czego obawiać. – Tu nie ma problemów z pobiciami, z handlem narkotykami czy dopalaczami. Trzeba pamiętać jednak, że poczucie bezpieczeństwa jest subiektywne – tłumaczyli.

Z kolei przedstawiciele Straży Miejskiej wskazali, iż osiedle „Westerplatte” jest jednym z lepiej zmonitorowanych miejsc w Tarnowie. Osiedle posiada sześć kamer, z czego pięć już zostało wymienionych na cyfrowe, a szósta w najbliższym czasie zostanie poddana takiej wymianie.

Kolejne otwarte spotkanie z prezydentem Tarnowa odbędzie się dziś (11 czerwca) na osiedlu „Jasna” o godz. 17.00 w SP nr  8 (ul. Bitwy pod Studziankami 5).

Fot. Przemysław Sroka. Na zdjęciu warsztaty rodzinne w CSM.

Komentarze...