Rozbudowa wodociągów i kanalizacji w Ryglicach
access_time 2018-05-29 03:03:00
Niemal 19 milionów złotych wyda gmina Ryglice na budowę kolejnych odcinków sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Aż 14 milionów to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Tym razem sieć będzie budowana w Lubczy i Woli Lubeckiej. Zostanie do niej podłączonych prawie 400 gospodarstw.

Gmina Ryglice, a także działająca w jej imieniu spółka „Dorzecze Białej”, systematycznie rozbudowują linie wodociągowe i kanalizacyjne. W trudnym, górzystym terenie nie jest to łatwe. Wymaga także sporych nakładów. 
- Trudno jednak nie wykonywać takich zadań. Z myślą o wygodzie mieszkańców oraz dbałości o nasze środowisko przyrodnicze kontynuujemy tego typu prace, włączając do sieci kolejne miejscowości i kolejne gospodarstwa – mówi burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz. – Konsekwentnie i skutecznie staramy się przy tym o pieniądze spoza budżetu, tak poważne inwestycje związane są bowiem z ogromnymi wydatkami.
W 2016 roku zbudowano sieci kanalizacyjną i wodociągową, wraz z przyłączami, w Lubczy (na Podkościelu). Powstał tam kilometr kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią oraz 800 metrów sieci wodociągowej. Długość przyłączy zarówno sanitarnych, jak i wodociągowych to 400 metrów. Do nowej sieci podłączono 29 budynków prywatnych i komunalnych, w tym szkołę i budynek socjalny.
Sieć wodociągowa została zbudowana także w Ryglicach przy ulicach Tarnowskiej, Fredry i Jastruna. Powstało tu 1700 metrów sieci wodociągowej, do której podłączono 32 budynki.
W ubiegłym roku w Zalasowej zbudowano 1000 metrów sieci wodociągowej i podłączono 18 gospodarstw. 
Sukcesywna rozbudowa wodociągu sprawia, że na terenie gminy jest już sieć o długości  80 km. Podłączonych do niej zostało ponad 500 budynków. Długość sieci kanalizacyjnej to ponad 90 km oraz  prawie 900 korzystających z niej gospodarstw. 
Po zrealizowaniu planowanych inwestycji  dostęp do sieci będzie miała ponad połowa mieszkańców gminy. Wyposażone w nie będą centra siedmiu miejscowości oraz obiekty użyteczności publicznej. 

Komentarze...