Francuski eksperyment w II LO w Tarnowie
access_time 2018-05-16 07:18:00
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie uczestniczą w międzynarodowym projekcie – w jego ramach przygotowują przedstawienie teatralne w języku francuskim. To sztuka pt. „Uśmiech” autorstwa Ewy Bandon. Nad adaptacją pracują od listopada pod kierunkiem Francuzki Iris Munios. Spektakl zaprezentują w Poznaniu podczas festiwalu „10 na 10”. Wcześniej, już 19 maja, pokażą go na deskach Tarnowskiego Teatru.

Iris Munios od kilku lat mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest aktorką, piosenkarką, reżyserem. Występowała na deskach teatrów we Francji i Belgii. Związana jest szczególnie z festiwalem teatralnym w Avignon. Wyreżyserowała około 30 sztuk i prowadziła około 100 warsztatów dla młodzieży. W Poznaniu stworzyła Międzynarodowy Festiwal Teatru Frankofońskiego dla licealistów. Jest dyrektorem stowarzyszenia „Drameducation”, które jest partnerem tarnowskiego II LO w projekcie „10 na 10”. W lutym ubiegłego roku wystąpiła w Tarnowie z recitalem piosenek Edith Piaf. 
Kilka miesięcy później poprowadziła warsztaty teatralne dla młodzieży, które miały miejsce w II LO. Ponadto uczniowie tarnowskich szkół mieli okazję zobaczyć wyreżyserowane przez nią spektakle „Strajk buziaków” i współczesną wersję „Dziewczynki z zapałkami”. 
Jednym z najważniejszych elementów działalności Iris pozostaje praca na rzecz promocji nauki języka francuskiego poprzez teatr, a także popularyzacja sztuk francuskojęzycznych autorów. Pracuje nad książką dla nauczycieli francuskiego, która ma im pomóc uczyć języka poprzez teatr. Książka, która ukaże się w przyszłym roku w kilkunastu krajach, powstaje na bazie doświadczeń prowadzonych warsztatów. 

Uczniowie tarnowskiego II LO mogli już skorzystać z doświadczeń Iris. Zajęcia odbywają się od listopada – raz w miesiącu przez trzy dni. Przygotowywany spektakl zostanie zaprezentowany w Poznaniu, podczas festiwalu „10 na 10”, w którym wezmą udział grupy teatralne z Armenii, Turcji, Hiszpanii, Czech, Białorusi i Ukrainy. Zaplanowano także spotkania  z pisarzami – autorami wystawianych przez młodzież sztuk i reżyserami, a także warsztaty teatralne.

Spektakl „Uśmiech” -  19 maja o godzinie 14.30 
Wstęp wolny.

Komentarze...