Rewitalizacja tarnowskiej starówki i budowa centrum sportowego – podpisanie umów
access_time 2018-05-07 12:31:00
Za niespełna dwa lata tarnowska starówka będzie jeszcze piękniejsza. Po gruntownym remoncie zabytkowej kamienicy przy ul. Rynek powstanie tu Tarnowski Park Doświadczeń. Z kolei przy ul. Wałowej zaplanowano utworzenie Multimedialnego Centrum Artystycznego. Środki unijne pozwolą także wyremontować kilka ulic w centrum oraz dokonać renowacji murów miejskich i małych schodów przy ul. Bernardyńskiej. To nie wszystko. Miłośnicy sportów zyskają w mieście obiekt, w którym znajdą się boiska do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki, siatkówki czy squasha. W sportowym centrum powstanie także siłownia i gabinety spa.

 

Tarnów otrzymał blisko 12 milionów złotych unijnego dofinansowania na projekty związane z rewitalizacją centrum miasta. Umowę w tej sprawie podpisali dziś, 7 maja, prezydent Roman Ciepiela i wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys.  - Rewitalizacja to nie tylko poprawa estetyki otoczenia, w którym żyjemy. To krok do ożywienia centrum i zwiększenia komfortu życia jego mieszkańców. Zyska na tym całe miasto – podkreśla prezydent Tarnowa.

Łączny koszt inwestycji w obrębie tarnowskiego rynku i przyległych ulic to ponad 21 milionów złotych. Projekt rewitalizacji centrum miasta obejmuje szereg działań – niektóre już trwają lub dobiegają końca, inne zostaną wkrótce rozpoczęte. To między innymi: gruntowny remont zabytkowego budynku przy Rynku 4, w którym powstanie Tarnowski Park Doświadczeń, renowacja murów miejskich i Małych Schodów wraz zagospodarowaniem położonego przy nim skweru przy ulicy Bernardyńskiej, a także remont placu Kazimierza i ulic: Krótkiej, Katedralnej, Kapitulnej oraz płyty Rynku, zagospodarowanie posesji przy Wałowej 25 wraz z odsłonięciem zabytkowej półbaszty i utworzeniem Multimedialnego Centrum Artystycznego. Zgodnie z umową, zakończenie projektu planowane jest na koniec przyszłego roku. Wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys podkreślił, że miasto przygotowało bardzo dobry projekt. – Został wysoko oceniony przez naszych ekspertów i dzięki temu mógł uzyskać dofinansowanie, sięgające blisko 12 milionów złotych. Rewitalizacja stworzy nową przestrzeń dla ruchu turystycznego, uporządkuje tarnowski rynek i centrum miasta.

Podjęte działania są odpowiedzią na problemy, zdiagnozowane w Gminnym Programie Rewitalizacji dla miasta Tarnowa na lata 2017-2022 (GPR). Przyczynią się do zaprowadzenia ładu w przestrzeni miejskiej, poprawy stanu technicznego infrastruktury, eliminacji barier architektonicznych oraz stworzenia ciekawej oferty edukacyjno - rekreacyjnej, która ożywi starówkę. Da to szansę na zniwelowanie niekorzystnych zjawisk, zdiagnozowanych w GPR, takich jak: bezrobocie, wykluczenie społeczne, kłopoty z aktywizacją zawodową, brak przyjaznej przestrzeni publicznej dla rodzin z dziećmi i seniorów, zbyt mała jej dostępność dla osób z niepełną sprawnością. Całość przewidzianych w projekcie działań rewitalizacyjnych jest o tyle istotna, że oferta czasu wolnego to jeden z ważniejszych czynników, wpływających nie tylko na atrakcyjność gospodarczą miasta, ale także na komfort życia. Brak ładu i spójności przestrzennej centrum Tarnowa, w tym w szczególności Starego Miasta oraz brak terenów zielonych na jego obszarze, pełniących funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, negatywnie wpływają zarówno na konkurencyjność oferty turystycznej całego Tarnowa, jak i na komfort życia w mieście. Starówka, będąca wizytówką miasta, wymaga szeregu działań, które w jeszcze większym stopniu zachęcą mieszkańców do przebywania i zamieszkiwania w centrum.

Rewitalizacja to termin pochodzący z języka łacińskiego. Oznacza „ożywienie”, „przywrócenie do życia”. I taki jest też jej cel w Tarnowie. Działania rewitalizacyjne, wsparte unijnym dofinansowaniem, realizowane będą także przez inne podmioty, w tym Miejski Zarząd Budynków, Kongregację Oratorium św. Filipa Neri, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, przedsiębiorstwo Cegbud – Cegielnia Krzyż, Adamczyk Spółka Jawna, Fundację im. Hetmana Tarnowskiego.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A