Duża popularność bezpłatnych badań
access_time 2017-12-19 05:27:00
Ponad 600 osób zakwalifikowało się do badań laboratoryjnych pomagających wykryć obecność wirusa HCV w organizmie. Program realizowały dwie przychodnie w Tarnowie, a koszt badań wyniósł blisko 20 tys. złotych.

Program badań przesiewowych był kierowany szczególnie do pełnoletnich osób z grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka, czyli na przykład osób po zabiegach operacyjnych, leczonych iniekcjami czy biorców krwi i tym pochodnych.

W badaniach ankietowych, które były pierwszym etapem realizacji programu, wzięło udział ponad 700 osób, spośród których nieco ponad 600 zakwalifikowało się do badań laboratoryjnych. Wszystkie te osoby wykonały podstawowy test w kierunku obecności przeciwciał anty-HCV.

Jedenastu pacjentów uzyskało wynik wątpliwy, co oznacza, że zostali skierowani na dalszy etap badań. Osoby te zostały zakwalifikowane do badań poszerzonych, w ramach którego pacjentów objęto poradą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz wykonano powtórny test anty-HCV w celu potwierdzenia zakażenia.

Pacjenci z testem podwójnie wątpliwym zostali skierowani do poradni specjalistycznej w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Głównym założeniem programu było wykonanie profilaktycznych badań krwi, mających na celu wykrycie zakażenia wirusem HCV. Wirus ten może być przyczyną wielu groźnych chorób, w tym wirusowego zapalenia wątroby WZW typu C, czy chorób nowotworowych wątroby. Z uwagi na to, że zakażenie wirusem HCV przebiega bezobjawowo nawet przez kilka lub kilkanaście lat, osoba zakażona może o tym nie wiedzieć i nie mieć świadomości istniejącego zagrożenia.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A