Nowoczesne laboratorium akustyczno-fonetyczne w PWSZ w Tarnowie
access_time 2017-09-08 06:17:00
Zajęcia dla studentów, ale i specjalistyczne badania oraz pomiary. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie powstało laboratorium akustyczno-fonetyczne. Co godne podkreślenia, tarnowska uczelnia jest pierwszą wyższą szkołą zawodową w Polsce dysponującą tego typu pomieszczeniem.

Laboratorium powstało w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Instytutu Politechnicznego. Specjalnie wytłumione pomieszczenie o nieregularnym kształcie posłuży przede wszystkim do badań naukowych związanych z akustyką i analizą mowy. Są to dziedziny, w których naukowcy z Tarnowa od lat realizują innowacyjne badania na światowym poziomie.

Ponadto, obiekt umożliwi także realizację specjalistycznych zajęć dydaktycznych, związanych z auralizacją, czy techniką pomiarową.

- To akurat strona dydaktyczna, bardzo ważna dla studentów, ale ja chciałbym podkreślić możliwości badawcze, jakie daje to laboratorium. Nasi pracownicy od kilku lat realizują badania dotyczące analizy mowy na bardzo wysokim poziomie, a w niektórych dziedzinach jesteśmy światowymi pionierami. Tak jest m.in. z analizą rozkładu pola akustycznego - mówi autor projektu akustycznego laboratorium, dr inż. Daniel Król, którego w ubiegłym roku wyróżniono prestiżowym tytułem „Pioniera Innowacji” za „system do analizy rozkładu pola akustycznego w badaniach wymowy polskiej”.

- Mnie osobiście cieszy także i to, że laboratorium może być wykorzystywane nie tylko przez informatyków, czy studentów Instytutu Politechnicznego, ale także innych. Pomysł jego stworzenia wyszedł zresztą od dr. Grzegorza Nawrockiego z Zakładu Filologii Instytutu Humanistycznego. Został on zlokalizowany tuż obok laboratorium językowego wykorzystywanego w nauczaniu języków obcych - dodaje dr inż Rober Wielgat, prorektor PWSZ do spraw ogólnych.

Dr Daniel Król zapewnia, że z laboratorium będą mogli korzystać także członkowie uczelnianych kół naukowych. - Myślę o np. pasjonatach zajmujących się konstruowaniem głośników. W laboratorium będą mogli wykonać precyzyjne pomiary swoich konstrukcji. Tym bardziej, że Zakład Informatyki dysponuje nowoczesną i bardzo precyzyjną aparaturą pomiarową - wyjaśnia.

Co szczególnie godne podkreślenia, laboratorium - od projektu do realizacji - wykonali pracownicy PWSZ w Tarnowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A