Bezpłatna pomoc prawna dla tarnowian
access_time 2017-09-06 06:08:00
Mieszkańcy Tarnowa mogą już korzystać z bezpłatnych porad prawnych, które są świadczone w trzech spośród sześciu Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. - Można się zgłaszać w siedzibach Rad Osiedli: Mościce przy ulicy Chemicznej 2, Westerplatte przy Westerplatte 18 i Krzyż, przy ulicy Krzyskiej 116 – mówi Robert Rogala z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa.

Do tej pory darmowe porady prawne w tych i w trzech pozostałych punktach były świadczone na mocy ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z nią z pomocy prawników mogą korzystać osoby, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani i poszkodowani lub zagrożeni katastrofą naturalną, klęską żywiołową albo awarią techniczną.

Ustawowa bezpłatna pomoc prawna obejmuje też kobiety w ciąży, w zakresie związanym z ciążą i urodzeniem dziecka, osoby, które korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej oraz wszystkich którzy ukończyli 65 lub nie ukończyli 26 lat.

W trzech wymienionych wyżej punktach z darmowej pomocy prawnej będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Tarnowa. - Warto sprawdzić w harmonogramie, w jakich godzinach dyżurują prawnicy, udzielający porad wszystkim chętnym bez wyjątku  – podkreśla dyrektor Robert Rogala i dodaje, że aby uzyskać poradę prawną, wystarczy pisemnie, na specjalnym formularzu, oświadczyć, że jest się mieszkańcem Tarnowa.

Punkty będą czynne w godzinach przed i popołudniowych, tak, aby pory ich otwarcia były dogodne dla wszystkich mieszkańców.

Pomoc prawną będzie świadczyć wyłoniona w drodze konkursu ofert tarnowska organizacja pozarządowa - Towarzystwo Profilaktyki Społecznej, które poprowadzi też zajęcia związane z edukacją prawną w tarnowskich szkołach ponadgimnazjalnych. Miasto dofinansuje te działania kwotą 30 tysięcy złotych.

Adwokaci i radcowie prawni, działający w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, doradzają w sprawach karnych i cywilnych, w tym w sprawach spadkowych, rodzinnych, upadłościowych i administracyjnych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku prawnicy, działając na mocy ustawy, udzielili 912 nieodpłatnych porad prawnych, o blisko 200 więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Komentarze...