Koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej - największe wydarzenie religijne ostatnich lat już w weekend
access_time 2017-06-02 06:07:00
Kardynał Stanisław Dziwisz - przy współudziale biskupa Andrzeja Jeża - dokona koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej z tarnowskiego sanktuarium. To historyczne dla diecezji tarnowskiej wydarzenie przypada w roku setnej rocznicy objawień fatimskich. Uroczystości na które zaproszona jest cała diecezja odbędą się w niedzielę, 4 czerwca, na placu koronacyjnym na tzw. starej kapłanówce.

Po mszy św., która rozpocznie się o godzinie 8.00, z sanktuarium wyruszy procesja ze słynącą łaskami figurą na plac koronacyjny. O godzinie 10.00 będzie nabożeństwo oczekiwania, a o 11.00 rozpocznie się uroczysta msza św. z aktem zawierzenia rodzin. Uroczystości będą transmitowane przez Radio RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, Radio Maryja i TV Trwam. 

Niedawno do diecezji dotarła informacja z Watykanu, że koronacja odbędzie się na prawach papieskich. - Otrzymałem specjalny dokument z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na mocy szczególnego upoważnienia przez papieża Franciszka, Kongregacja udziela zezwolenia, aby słynąca łaskami figura Matki Bożej z tarnowskiego sanktuarium została ukoronowana w imieniu i autorytetem papieża Franciszka – mówi bp Andrzej Jeż.

Korona została poświęcona przez papieża Franciszka, który był w Polsce podczas ŚDM. Jak mówi kustosz sanktuarium ks. Stanisław Bilski - jest ona darem parafian. - Wierni przynosili do parafii pierścionki, łańcuszki, to co mieli cennego i ofiarowali Matce Bożej na koronę. W tej ofierze materialnej kryje się miłość do Matki Bożej. To wierni ciągle mnie pytali kiedy figura Matki Bożej zostanie ukoronowana. Liczę, że po koronacji Tarnów odżyje duchem maryjnym, że pokocha swoją Matkę i że jeszcze częściej mieszkańcy będą tutaj pielgrzymować – dodaje ksiądz kustosz.

Na uroczystość zaproszeni są mieszkańcy Tarnowa, okolic a także całej diecezji tarnowskiej. - Na placu przewidziano ponad dwa tysiące miejsc siedzących dla pielgrzymów. Pozostali uczestnicy mogą zabrać ze sobą składane krzesełka. Przy placu będą też punkty medyczne oraz sanitariaty – informuje ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Pielgrzymi przyjeżdżający do Tarnowa samochodami osobowymi mogą je zaparkować na wszystkich dostępnych miejskich parkingach w tzw. płatnej strefie parkowania – w tym dniu parkowanie będzie całkowicie bezpłatnie. Można także parkować poza płatną strefą parkowania, ale tylko w miejscach, w których jest to dozwolone. Organizatorzy uroczystości otrzymali także zezwolenie na parkowanie na parkingach przy Al. Solidarności (Urząd Wojewódzki obok Seminarium) oraz przy hipermarkecie Auchan (przy ul. Błonie obok stacji Shell).

Autokary powinny być oznakowane wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i muszą podporządkować się poleceniom policji i innych służb porządkowych. Aleja Matki Boskiej Fatimskiej od skrzyżowania z ul. Słoneczną w kierunku placu koronacyjnego pozostanie zamknięta na czas uroczystości (od godz.8.30 do ok. 14).

Komentarze...