Niebieskie skrzypce Pavla Šporcla [KONKURS]
access_time 2017-05-11 09:30:00
Określany przez czeskich recenzentów, jako „talent, który rodzi się raz na sto lat…”, wirtuoz skrzypiec Pavel Šporcl będzie solistą najbliższych koncertów symfonicznych w piątek 12 maja o godz. 19.30 i w sobotę 13 maja 2017 roku o godz. 18.00. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Charles Olivieri-Munroe.

Pavel Šporcl to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawanych czeskich skrzypków. Ma na koncie imponującą liczbę nagrań, święci triumfy w najważniejszych salach koncertowych na świecie. Jego nazwisko jako jedyne spośród czeskich skrzypków odnotowane zostało w książce krytyka i historyka muzyki Henry’ego Rotha Violin Virtuosos: From Paganini to the 21st Century. Muzyk współpracuje z wieloma artystami spoza kręgu muzyki klasycznej – jego projekt Gipsy Way, realizowany z zespołem Gipsy Cimbalom Band, spotkał się z entuzjazmem w wielu krajach świata.

Szeroki repertuar Pavla Šporcla obejmuje aż 40 koncertów skrzypcowych. W Filharmonii Krakowskiej artysta wykona jeden z nich – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonína Dvořáka, ze „słowiańskiego” okresu twórczości kompozytora. Dzieło to zabrzmi najprawdopodobniej na słynnych niebieskich skrzypcach, które są znakiem rozpoznawczym artysty z Czech.

Program koncertów otwiera młodzieńcza uwertura koncertowa Carla Marii von Webera pt. Władca duchów, drugą część wieczorów wypełni natomiast I Symfonia B-dur zwana Wiosenną Roberta Schumanna, powstała niedługo po ślubie kompozytora ze znakomitą pianistką Clarą Wieck. Schumann wyjawił, że pracując nad Symfonią w lutym 1841 roku, tęsknił za rozkwitaniem życia − dlatego muzyka zaczyna się od „sygnału przebudzenia”. Wart podkreślenia jest też fakt, iż kompozytor wcześniej pisał głównie muzykę fortepianową, chcąc zostać wirtuozem tego instrumentu. Wejście w materię symfoniki otwiera więc całkiem nowy etap w biografii artysty.
Oby Symfonia Wiosenna Schumanna była dobrą wróżbą na cieplejsze dni tegorocznej wiosny

KONKURS

Mamy dla Was 3 podwójne zaproszenia na sobotni koncert Pavla Šporcla , który odbędzie się o godz. 18:00 w Filharmonii Krakowskiej. .

Co trzeba zrobić, aby je zdobyć? Nic prostszego!

Jeśli posiadasz konto na Facebooku:

  • zostaw komentarz pod postem konkursowym odpowiadając na pytanie: Co najbardziej lubisz w muzyce poważnej?
  • oznacz osobę, którą ze sobą zabierzesz.
  • udostępnij post konkursowy

Jeśli nie masz Facebooka swoją odpowiedź prześlij wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem na adres mailowy konkurs@tarnow.net.pl w temacie wiadomości wpiszcie "Filharmonia 01". 

Na nadsyłanie zgłoszeń macie czas do piątku 12 maja do godziny 10:00. 

Powodzenia!

Fot. Hatasova Lenka

Komentarze...