Śmiechoterapia w PWSZ. Czy śmiech może leczyć?
access_time 2017-04-20 06:35:00
Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną, buduje radość życia, uodpornia, działa przeciwbólowo, antydepresyjnie, sprzyja odchudzaniu. Dlatego Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej zapraszają - nie tylko seniorów - na otwarte spotkanie prozdrowotne ze... śmiechoterapii. Już jutro (21 kwietnia) w auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie o tym jak stosować śmiechoterapię na co dzień opowie Zbigniew Kocik, socjolog i kulturoznawca, prezes łódzkiego Stowarzyszenia "Poznaj Samego Siebie".

- Pytania, jakie każdy z nas może postawić rozpoczynając terapię śmiechem brzmią: Czy już się dzisiaj śmiałeś? Czy jesteś człowiekiem towarzyskim? Czy promieniujesz optymizmem? Nawet, kiedy odpowiesz na te pytania negatywnie, to nie znaczy, że nie możesz zmienić nastawienia i rozbudzić w sobie radości życia - podkreśla Zbigniew Kocik, który od ponad 20 lat propaguje w Polsce śmiechoterapię.

Ponad tysiąc Klubów Śmiechu działa w Indiach. Śmiechoterapia praktykowana jest m.in. w amerykańskich, holenderskich, niemieckich i szwajcarskich szpitalach. W Polsce szpitale odwiedzają wolontariusze fundacji Dr Clown, którzy dbają o dobry humor najmłodszych pacjentów.

- Śmiechoterapia to skuteczny sposób na odzyskanie dobrej formy i uruchamianie systemów obronnych naszych organizmów, dlatego warto się tego nauczyć - dodaje Zbigniew Kocik.

Podczas konferencji przedstawione zostaną także rady jak zadbać o sprawny umysł, jak ćwiczyć pamięć. Proste zadania logiczne przeprowadzi mgr Urszula Kozioł, psycholog i trener rozwoju osobistego, wykładowca na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Seniorzy dowiedzą się również jaki sport jest dla nich najlepszy. Wyniki badań tarnowskich seniorów przedstawi dr Beata Nowak z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Nie zabraknie porad o diecie, która wzmocni nasze pozytywne nastawienie do życia. O „pogodnym jedzeniu” będzie mówić prof. dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka, Kierownik Zakładu Żywienia Człowieka – Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Podczas spotkania promowany będzie również projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie pod nazwą „S.O.S dla życia”. Projekt polega na zachęcaniu osób starszych, chorych, aby w lodówce, w szczelnym pojemniku, zostawiały wypełnione formularze o zażywanych lekarza, uczuleniach, stanie zdrowia. Takie informacje mogą być przydatne dla służb medycznych, policji, straży pożarnej w przypadku interwencji w domu.

Na konferencji seniorzy otrzymają „S.O.S dla życia” dla siebie i sąsiadów.

Program:

8:30 Rozpoczęcie spotkania

WYKŁADY

8:45-9:25 - Śmiechoterapia kluczem do radości życia, Zbigniew Kocik - socjolog, kulturoznawca, prezes łódzkiego Stowarzyszenia "Poznaj Samego Siebie".

9:25-9:55 - Rusz głową - czyli jak sprytnie zadbać o umysł mgr Urszula Kozioł, psycholog i trener rozwoju osobistego, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

9:55-10:25 - Wpływ aktywności ruchowej na osoby w wieku 50+ na podstawie tarnowskich doświadczeń dr Beata Nowak Instytut Ochrony Zdrowia, Zakład Wychowania Fizycznego
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

10:25-10:55 - "Pogodne" jedzenie źródłem dobrej energii prof. dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka Kierownik Zakładu Żywienia Człowieka, Instytut Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum Członek Komitetu Żywienia Człowieka Polska Akademia Nauk

11:00-11:45 - Przerwa na zdrowy poczęstunek

WARSZTATY

12:00-16:00- Warsztaty ze śmiechoterapii prowadzone przez Zbigniewa Kocika - liczba miejsc ograniczona - wymagane wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 507 127 311 (rejestracja od 19 do 20 kwietnia - 10:00-14:00)

Projekt jest współfinansowany z budżetu miasta Tarnowa.

Komentarze...