Elgar, Szymanowski, Nielsen w interpretacji brytyjskiego dyrygenta Douglasa Bostocka
access_time 2017-03-23 06:27:00
Koncerty Orkiestry Filharmonii Krakowskiej – w piątek 24 marca o godz. 19.30 i w sobotę 25 marca 2017 roku o godz. 18.00 – cechuje wyjątkowo przemyślanie skonstruowany program. Wszystkie prezentowane kompozycje powstały niemal w jednym czasie, w latach 1915-1916, napisane zaś zostały przez kompozytorów narodowych – Brytyjczyka (Edward Elgar), Polaka (Karol Szymanowski) i Duńczyka (Carl Nielsen).

W historii dwóch z trzech prezentowanych kompozycji miał także swój udział Emil Młynarski, znakomity ówczesny dyrygent, który przyczynił się do powstania jednego (Polonia) i poprowadził orkiestrę podczas prawykonania drugiego utworu (Koncert skrzypcowy Szymanowskiego). Koncerty w Filharmonii w Krakowie poprowadzi natomiast brytyjski dyrygent Douglas Bostock, w charakterze solisty wystąpi wybitny skrzypek Janusz Wawrowski.

Polonia Elgara to preludium symfoniczne przepełnione duchem polskości. W muzyce wysłyszeć można cytaty Mazurka Dąbrowskiego, pieśni Z dymem pożarów (która w XIX wieku pełniła funkcję polskiego hymnu narodowego), Warszawianki 1905, Nokturnu g-moll Chopina czy Fantazji polskiej Paderewskiego, któremu Elgar zadedykował utwór. Prawykonanie kompozycji poprowadził sam autor w Londynie, 6 lipca 1915 roku. Był to koncert charytatywny, na rzecz pomocy ofiarom wojennym w Polsce.

„Muszę powiedzieć, że jestem bardzo kontent z całości – znów różne nowe nutki – a zarazem trochę powrotu do starego. Całość strasznie fantastyczna i nieoczekiwana” – tak Karol Szymanowski pisał do Stefana Spiessa o swoim I Koncercie skrzypcowym, komponowanym latem i jesienią 1916 roku. Z Koncertem, jak i z innymi skrzypcowymi utworami Szymanowskiego, wiąże się postać Pawła Kochańskiego, który nie tylko był autorem cadenzy, ale też stałym konsultantem dotyczącym sztuki wiolinistycznej. Do dziś I Koncert urzeka dźwiękową zmysłowością i feerią barw. To niekwestionowane arcydzieło znajduje stałe miejsce w repertuarze największych wirtuozów skrzypiec. Przed krakowską publicznością zaprezentowane zostanie przez Janusza Wawrowskiego.

Na koniec zabrzmi Nieugaszalna Carla Nielsena, czwarta symfonia duńskiego kompozytora, która mimo sugestii zawartej w tytule, nie posiada pozamuzycznego programu, a jedynie wyrażać ma „nieugaszalną” wolę życia.
Szczegółowej analizy wykonywanych kompozycji dokona dr Piotr Lityński ze stowarzyszenia Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej. Prelekcja zatytułowana „Przed koncertem o koncercie” odbędzie się w piątek 24 marca br. w Sali Złotej o godz. 18.30. Wstęp na wykład na podstawie biletu na koncert.

Bilety: 45-25 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

KONKURS

Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia na ten wyjątkowy koncert! Sprawdzźcie na naszym facebook'u, co trzeba zrobić, aby je zdobyć.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A