Dom z basenem – co wpływa na koszty?
access_time 2017-03-16 06:00:00
Z pewnością wiele osób ma swoją wizję idealnego domu z basenem w ogrodzie. Możliwość korzystania z takiego basenu w słoneczne dni na pewno jest czymś wspaniałym. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto sprawdzić, jak przedstawiają się koszty takiego przedsięwzięcia. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Niecka basenu
Spory koszt budowy basenu to niecka basenowa. Wykonana może być z różnych materiałów, co wpływa na jej cenę. Dlatego od jej wyboru zależą w dużej mierze koszty budowy basenu. Najtańszą opcją będzie niecka, jaka wykonana jest z poliestru. Następnie mamy drewniane oraz stalowe modele. Z kolei najdroższe są niecki z marmuru albo betonu. Aby mieć poczucie, że faktycznie mamy do czynienia z basenem, a nie brodzikiem dla dzieci, to dobrze byłoby wydać przynajmniej kilkanaście do dwudziestu tysięcy złotych, choć oczywiście można i więcej. Z kolei, gdy mówimy o dość małych basenach, to cena oczywiście będzie proporcjonalnie niższa, do ich wielkości.

Wykończenie oraz potrzebne akcesoria

Zamontowanie niecki to nie koniec prac, ponieważ musimy jeszcze zadbać o otoczenie basenu. W końcu zależy nam na tym, aby basen dodawał uroku naszemu lokum, a nie odwrotnie. Osoby, które śledzą trendy i czytają artykuły w takim stylu: „Projekty domów w roku 2017. Jak zmieni się budownictwo i stylistyka?”, na pewno zwracają dużą uwagę na estetykę. Nie można zapomnieć również o drabince, jaka ułatwia wychodzenie z basenu, czy choćby o filtrach, które oczyszczają wodę. Do tego dochodzi również urządzenie, jakie sprząta dno basenu, jak również system, który będzie wodę podgrzewał, jeśli oczywiście na taki się zdecydujemy. Wszelkie dodatkowe atrakcje jak zjeżdżalnie, czy natryski to oczywiście większe wydatki.

Koszty użytkowania

Samo wybudowanie basenu to jeszcze nie koniec wydatków, ponieważ basen cały czas generuje pewne koszty. Środki potrzebne do utrzymania wody w dobrym stanie, jak również akcesoria, które się przydadzą to kwoty pomiędzy tysiąc, a dwa tysiące złotych za sezon. Jeśli doliczyć do tego koszt podgrzewania wody, ponieważ często niestety jest to konieczne, to mamy kolejne wydatki. Zdecydowanie się na panele słoneczne to jednostkowy koszt, natomiast w przypadku ogrzewania na prąd trzeba liczyć się z wysokimi rachunkami.

Osoby, jakie budują dom i decydują się na własny basen, na pewno nie odczują tak kosztów budowy basenu. Jeśli już płacą sporą cenę za sam dom, to dodatkowe 30 czy 40 tysięcy złotych nie robi takiego wrażenia. Jeśli basen jest naszym priorytetem, to można również zdecydować się na tańszy projekt domu parterowego, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na basen. Co innego osoby, które mają już swój dom i decydują się na taką inwestycję. Wtedy faktycznie warto się zastanowić, czy chcemy wydawać takie pieniądze na basen, z którego będziemy korzystać zaledwie kilka miesięcy w roku, czy może jednak przeznaczymy je na mały remont w domu. Tutaj decyzję należy podjąć już indywidualnie.

Komentarze...