Staropolskie utwory i Bach w brzeskim kościele
access_time 2017-03-03 08:00:00
Aby usłyszeć klasyczne utwory Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu organisty Katedry na Wawelu nie trzeba jechać do Krakowa. Wystarczy w najbliższą sobotę 4 marca pojawić się w brzeskim kościele pw. Św. Jakuba i wysłuchać koncertu Witolda Zalewskiego.

W programie występu dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanym znajdą się także kompozycje Mikołaja z Krakowa, który tworzył w XVI wieku oraz: Jana Podbielskiego, Andrzeja Rohaczewskiego i Piotra Żelechowskiego, pochodzące z XVII w.

Witold Zalewski z pochodzenia brzeszczanin w 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Funkcję organisty w Katedrze na Wawelu pełni od roku 1995. Jako solista koncertuje regularnie w najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule i Moskwie.

Wawelski organista jest także wykładowcą. W roku 2012 otrzymał tytuł doktora sztuki. Prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Witold Zalewski jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1997 r. oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski). Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Propaguje muzykę organową, poprzez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów. W roku 2011 został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem "Proeclesia et Pontifice".

Wcześniej Witold Zalewski kilkakrotnie występował w koście pw. M.B. Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie, podczas koncertów dedykowanych swojemu nieżyjącemu ojcu Krzysztofowi Zalewskiemu – wieloletniemu organiście tej świątyni, który uczył go grać. Koncert w kościele Św. Jakuba organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Can-Pack rozpoczyna się o 19-ej. Wstęp jest wolny.

Komentarze...