Pożar sadzy w kominie – jak postępować?
access_time 2017-01-29 08:00:00
W związku z dużą liczbą interwencji strażaków dotyczących palących się sadz w kominach w sezonie grzewczym 2016/2017 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie przypomina, co w takiej sytuacji należy zrobić.

Najczęściej pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami użytkowników obiektów budowlanych. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych, dymowych i spalinowych. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych i spalinowych będących w obiektach budowlanych. Sprawdzana jest wtedy drożność oraz szczelność komina a nagromadzoną sadza, należy niezwłocznie usunąć. Najpewniej, aby czynności te wykonał mistrz kominiarski, który po sprawdzeniu i wyczyszczeniu instalacji zostawi protokół z przeprowadzonych czynności.

Gdy zapali się sadza

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla. W trwającym sezonie grzewczym tarnowscy strażacy gasili 48 pożarów - sadz w kominie w kilku przypadkach doszło do uszkodzenia przewodów kominowych.

Postępowanie po zapaleniu się sadzy

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Powinno się dozorować na całej długości przewód kominowy czy nie wystąpiły pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody to może doprowadzić do popękania przewodu kominowego a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał czyszczenia przewodów i ocenił ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny przez człowieka tlenek węgla (czad).

Źródło: www.straz.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A