COPOW do likwidacji?
access_time 2016-06-16 09:32:00
Organizacje pozarządowe przejmą obowiązki przeznaczonego do likwidacji Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tarnowie, którego działalność została negatywne oceniona podczas kontroli wewnętrznej Urzędu Miasta Tarnowa – takie rozwiązanie zakłada propozycja przygotowana przez samorządowe władze Tarnowa. O tym, czy wejdzie ona w życie zadecydują radni podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej zaplanowanej na 30 czerwca.

 - Nadrzędnym celem proponowanych działań jest zapewnienie wychowankom tarnowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych możliwie najlepszej opieki, sprawowanej zgodnie z aktualnymi wymogami i formami uznawanymi za wzorcowe w Polsce – komentuje Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa. 

Wątpliwości dotyczące funkcjonowania Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tarnowie pojawiły się wiosną ubiegłego roku po tym, jak do urzędu dotarły informacje od osób zatrudnionych w centrum oraz placówkach o daleko idących nieprawidłowościach w działalności jednostek. W lipcu i sierpniu 2015 roku pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa przeprowadzili kontrolę w Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. W jej wyniku stwierdzono, że w związku z brakiem wystarczającego nadzoru w jednostkach wystąpiły nieprawidłowości. Zarzuty dotyczyły w szczególności gospodarki finansowej oraz relacji pracowniczych. Zarzucano głównie niegospodarność, co skutkowało obniżeniem jakości zabezpieczenia podstawowych potrzeb wychowanków, w tym także żywieniowych.  Zarzuty dotyczyły także zaburzonych relacji między pracownikami, co z kolei miało negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dzieci. W związku z tym urząd powiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a postępowanie w tej sprawie trwa.

Równocześnie prezydent - w przekonaniu, że będzie to najlepsze rozwiązanie dla dzieci znajdujących opiekę w placówkach - zaproponował likwidację instytucji i powierzenie realizowanych przez nią zadań organizacjom pozarządowym. Po zapoznaniu się z wynikami kontroli Komisja Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Tarnowie podzieliła pogląd o konieczności likwidacji centrum. W efekcie wskutek przeprowadzonych w maju konkursów ofert wyłoniono dwóch oferentów zainteresowanych prowadzeniem placówek: Stowarzyszenie SIEMACHA oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Prospołecznych „Otwarta Przyszłość”. 

Nie oznacza to jednak, że zatrudnieni dotychczas w centrum pracownicy stracą pracę, a wychowankowie zostaną bez opieki. Przyjęto, że likwidacja zakończy się z dniem 30 września 2016 roku, natomiast od dnia 1 października 2016 roku zadanie prowadzenia placówek opiekuńczo-wychowawczych realizowane ma być przez organizacje pozarządowe, wyłonione uprzednio w drodze konkursu. Z chwilą przejęcia zadania dojdzie do przejęcia placówek wychowawczych przez „pozarządówki”, w związku z czym staną się one z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy dla pracowników placówek (łącznie 34 etaty) . Pozostałym pracownikom Centrum i wchodzących w jego skład placówek zostanie złożona propozycja zatrudnienia przez innego pracodawcę.  Realizując te postanowienia w centrum i podległych mu placówkach przeprowadzono zmiany w stanie zatrudnienia.  Było to związane z możliwością przejścia do pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie w związku z wdrożeniem nowego zadania, jakim jest rządowy Program Rodzina 500 plus. Z tej możliwości skorzystało 6 osób.

Działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prezydent o opinię w sprawie zamiaru likwidacji Centrum zwrócił się również do wojewody małopolskiego, który wyraził pozytywną opinię. Ostateczna decyzja należeć będzie teraz do Rady Miejskiej.

Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tarnowie sprawuje nadzór nad czterema placówkami wychowawczymi, w których opiekę w zastępstwie rodziny znajduje co roku kilka dziesięcioro niepełnoletnich dzieci, skierowanych tam postanowieniem sądu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A