Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa
access_time 2004-06-26 09:42:17

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa. Koncert odbędzie się 2 lipca 2004r o godz. 20:00 w Amfiteatrze Letnim.

Najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki. Założyciel i lider grupy Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji Szwecji, Holandii, Rosji i Zimbabwe. Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał piętnaście płyt oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych.


Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na osiemnastu płytach takich wykonawców jak m.in.: Maanaam, Majka Jeżowska, Zdrowa Woda czy Gang Olsena.


Nagrał tez autorski CD z towarzyszeniem grupy Dżem. Koncertował i nagrywał z bluesmanami amerykańskimi, wśród których byli m.in.: Charlie Musselwhite, Junior Wells i Louisiana Red oraz z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B.B. Kinga (Warszawa 1996).


Sławek jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, autorem muzyki do spektakli teatralnych. Jest autorem oprawy muzycznej i tytułowego utworu serialu TV pt. "Babilon.pl".


Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in.: w leCreusot we Francji).


W programie III Polskiego Radia przez dwanaście lat prowadził autorskie audycje popularyzujące bluesa. Obecnie prowadzi cotygodniową audycję radiową w warszawskim "Radiu dla Ciebie". Jako dziennikarz Sławek jest też obecny na łamach miesięcznika Jazz Forum oraz kwartalnika Twój blues.


Sławek jest dyrektorem artystycznym festiwali:  BYDGOSZCZ HARMONICA MEETING oraz TORUŃ HARMONICA TOP


W roku 1997, Sławek jako pierwszy Polak-bluesman wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech.


Nowatorski CD Sławka "Polski Blues" łączący bluesa z polskimi instrumentami ludowymi zdobył entuzjastyczną recenzję w prestiżowym amerykańskim magazynie "Blues Revue".


W ankiecie Blues Top 2003 kwartalnika Twój blues Sławek został zdobył pierwsze miejsce w kraju jako mistrz harmonijki i wokalista bluesowy


W lutym 2003 ukazał się podwójny CD zawierający wznowienie CD "Chory na bluesa" oraz wspomniany "Polski blues" (wyd. Universal/Polskie Radio S.A). Dwudziestolecie działalności muzycznej Sławka i jego grupy znalazło podsumowanie m.in. w książce J.Skaradzińskiego i M.Szalbierza pt. "Chory na bluesa". W grudniu 2003 roku ukazał się CD "Chorzy na bluesa", na którym dziewiętnastu wykonawców gra i śpiewa utwory napisane przez Sławka.


Sławek jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP.


Bilety w cenie 10zł do nabycia w kasie TCK(Rynek 5), Salonie Multimedialnym Maestro oraz kawiarni Alchemik ul. Żydowska 20

Komentarze...