Dzisiaj głosujemy
access_time 2004-06-12 09:56:33

Od godz. ósmej rano będą w niedzielę czynne lokale wyborcze w Tarnowie i całym regionie. Głosować będziemy dłużej niż to bywało w przeszłości, bo oddać głos będzie można w niedzielę do godz. 22.

W szranki staje w naszym okręgu wyborczym blisko 140 kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Kandydują z 14 ugrupowań i komitetów wyborczych. Będzie więc w czym wybierać w niedzielę. Pamiętajmy jednak, że aby głos był ważny, wolno nam postawić znak "x" w kratce tylko przy jednym nazwisku.

Warto więc już wcześniej przejrzeć sobie nazwiska kandydatów, którzy chcą nas reprezentować w Parlamencie Europejskim. Najlepiej pójść do lokalu wyborczego już z gotowym pomysłem, przy którym nazwisku postawić krzyżyk. Inaczej za kotarą można spędzić dobry kwadrans na studiowaniu samych nazwisk kandydatów.

Przy przebiegu wyborów czuwać będą w niedzielę członkowie 11-osobowych, obwodowych komisji wyborczych. Prace w lokalach rozpocząć muszą najpóźniej o godz. siódmej rano, czyli na godzinę przed otwarciem lokali wyborczych.


W lokalach cały czas czuwać ma przynajmniej po trzech członków takiej komisji, napotkać tam będzie można także mężów zaufania. To przedstawiciele poszczególnych komitetów wyborczych, którzy od samego początku do końca pracy komisji mogą przyglądać się na miejscu, czy wybory przebiegają prawidłowo.

Wyborcy, którzy idąc do lokalu, nie będą wiedzieć jeszcze na kogo zagłosować, będą mogli skorzystać w niedzielę na miejscu z plakatów wyborczych. W każdym lokalu powinien znajdować się taki plakat z listą wszystkich kandydatów. Na plakacie przy każdym nazwisku jest krótka charakterystyka kandydata i podane miasto, z którego pochodzi.

W kabinach wyborczych za kotarami powinny znajdować się także obwieszczenia PKW mówiące o sposobie głosowania. Tam niezorientowani dowiedzą się, że właśnie należy postawić tylko jeden znak "x" przy jednym nazwisku kandydata, aby głos był ważny w tych wyborach.

Wielkie liczenie oddanych głosów w poszczególnych komisjach rozpocznie się oczywiście zaraz po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 22. Wtedy nastąpi najpierw komisyjne zapieczętowanie urn, policzone zostaną niewykorzystane karty do głosowania, a dopiero potem urna zostanie otwarta i przeliczone będą oddane głosy.

Liczenia zapewne będzie więcej niż przy okazji referendum europejskiego, gdzie głosowało się jedynie na "tak" lub "nie". Teraz członkowie obwodowych komisji będą musieli zliczyć głosy i wpisać staranie do protokołu przy nazwiskach poszczególnych kandydatów. Istnieje więc obawa, że w dużych obwodach wyborczych liczenie może potrwać do jakieś trzeciej nad ranem. W części lokali z pewnością zakończy się wcześniej.

Pierwsze wyniki z danych lokali zostaną podane do publicznej wiadomości zaraz po zakończeniu pracy obwodowych komisji. Po prostu kopia protokołu z głosowania sporządzonego przez komisję powinna zostać wywieszona niezwłocznie po zakończeniu liczenia i sporządzeniu takiego protokołu.

Protokoły z wynikami z poszczególnych obwodów głosowania trafią następnie do urzędów miast i gmin, gdzie sprawdzona będzie ich poprawność, ale jedynie pod kątem czysto arytmetycznym.

Dopiero potem trafią do siedziby Rejonowej Komisji Wyborczej mieszczącej się w siedzibie MUW-u przy al. Solidarności. Wstępne wybory głosowania w regionie na pewno nie będą więc znane wcześniej niż o godz. 6 rano w poniedziałek.

Przypomnijmy, że Rejonowa Komisja Wyborcza została wyłoniona już jakiś czas temu, a jej przewodniczącym został sędzia Grzegorz Krężołek. Siedziba komisji mieści się w pokoju 305 w budynku MUW-u. Można się także kontaktować telefonicznie, pod numerami 621-39-85, 621-16-79 (fax) lub dzwonić na centralę urzędu - 621-76-41 wew. 217. Janusz Smoliński

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A