Misja gospodarcza
access_time 2004-06-14 18:43:31

Polska Izba Przemysłowo – Handlowa Budownictwa, przedstawicielstwo w Tarnowie i Instytut Integracji Europejskiej organizuje w dniach 15-16 czerwca 2004, misję gospodarczą do Tarnopola na Ukrainie.

         Pragniemy Państwa zaprosić i zachęcić do wzięcia w niej udziału. Misje gospodarcze mają zawsze duże znaczenie, dla chcących poznać nowe rynki polskich przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że również ta misja gospodarcza  przyczyni się do ekspansywnego wzrostu naszego eksportu i poszerzania polskiego ryku zbytu na Ukrainie, a co za tym idzie rozwoju własnego przedsiębiorstwa.


Naszym celem, jako organizatorów jest:


-         promocje handlowe i gospodarcze,


-         dostarczanie informacji na temat polskich firm jaki i ukraińskich,


-         znalezienie kontrahentów,


-         znalezienie odbiorców,


-         dostarczanie materiałów promocyjnych,


-         wstępne rozmowy,


-         promocje artykułów,


-         obsługa firm i osób, 


-         obsługa prawna,


-         opieka i prowadzenie klienta,


-         tłumaczenia,


-         bissnes tour.


 


Celem misji wyjazdowej jest poznanie możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej na rynku ukraińskim. Program pobytu przewiduje m.in., spotkania przedstawicielami ukraińskiego biznesu, urzędu celnego, Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawicielami samorządów lokalnych.
Omówione zostanie m.in.:



  • uzyskiwanie zezwoleń do podejmowania działalności gospodarczej, 

  • zasady zakładania firm na Ukrainie,

  • wymagane dokumenty do rejestracji firm,

  • opis rodzajów spółek,

Zorganizowane zostanie spotkanie z przedstawicielami tamtejszych firm, oraz wyjazdy do ich siedzib celem zapoznania się z możliwościami współpracy z partnerem. Każdy z uczestników otrzyma materiały informacyjne w języku polskim. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Planowany koszt wyjazdu na jednego uczestnika -   1000 zł. (rabat dla członków Instytutu i Izby - 20%)



Koordynatorzy misji – Marek Głuszak
ul. Szkotnik 2b
tel: 14/ 621 94 69,
Tel.kom. 603953246


e-mail: kinga.ch@poczta.fm


Dwa słowa o Ukrainie


Obroty handlu zagranicznego Ukrainy w roku 2002 z krajami Unii Europejskiej (7,5 mld euro) i z Polską (1,6 mld USD) są łącznie równoważne obrotom handlu zagranicznego Ukrainy z Rosją ( 9,5 mld USD), przy czym w obrotach z krajami Unii Ukraina posiada dodatnie saldo bilansu handlowego, w przeciwieństwie do silnie ujemnego salda obrotów z Rosją . Przy istniejącej dynamice po rozszerzeniu Unii Europejskiej o kraje kandydujące Unia stanie się największym partnerem handlowym Ukrainy- już dziś jest największym partnerem Ukrainy z krajów zrzeszonych w Światowej Organizacji Handlu.


Nasz wschodni sąsiad staje się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla "15", gdyż jako jeden z nielicznych krajów utrzymuje szybki wzrost gospodarczy.


Według szacunków – po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie powinny zmniejszyć się obroty handlowe pomiędzy Ukrainą a Polską. Wiąże się to


- z obniżeniem stawek celnych przywozowych ( średnia UE = 3,5% , Polska do 1.05.2004 – 13,1% ; stawki celne na surowce odpowiednio – UE= 16,4 %, Polska- 21,5% ; produkcja przemysłowa – UE = 2,7%, Polska- 9,4%)


- 46 % ukraińskiego eksportu do Polski w r. 2002 stanowiły surowce i półfabrykaty (z energią –49%). Towary przemysłowe eksportowane do Polski są z reguły eksportowane już na rynki UE i posiadają stosowne certyfikaty. Na Ukrainę przypada 56% polskiego importu energii i kazeiny, 50% importu złomu Jest to wymiana mało wrażliwa na zmianę uwarunkowań w związku z akcesją.


O ile w r. 2002 wymiana handlowa pomiędzy Polską a Ukrainą wyniosła 1,6 –1,7 mld USD o tyle w roku 2003 według noworocznej wypowiedzi dla prasy ukraińskiej ambasadora R.P. w Kijowie Marka Ziółkowskiego powinna przekroczyć 2,0 mld USD.


 


Od 1.stycznia 2004 roku wszedł w życie na Ukrainie: nowy kodeks celny, nowy kodeks cywilny , nowy kodeks gospodarczy , instytucja hipoteki. Wszystkie zmiany regulacji dostosowują prawo Ukrainy do standardów europejskich. Od połowy ubiegłego roku zostały zniesione ograniczenia vacatio legis kodeksu ziemskiego Ukrainy w zakresie swobodnego obrotu ziemią. Od 1.01.2004 r na Ukrainie obowiązuje liniowy, 13% podatek od dochodów osobistych (PIT)


 


Wykaz grup towarów, których importem z Polski do Ukrainy zainteresowane są przedsiębiorstwa ukraińskie


1.     Budownictwo i materiały budowlane:
ˇ panele typu "sandwicz",
ˇ terakota i glazura,
ˇ technika sanitarna, ( armatura, przenośne plastikowe WC, akcesoria łazienkowe),
ˇ rury z tworzyw sztucznych,
ˇ osprzęt oświetleniowy,


2.      Hutnictwo i metalurgia:
ˇ profile aluminiowe, złom aluminiowy

     ˇmiedź

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A