Czas dla małych przedsiębiorstw
access_time 2004-06-15 09:29:54
W krajach unijnych o firmach rodzinnych mówi się, iż są sercem gospodarki. Tam silną pozycję mają małe i średnie przedsiębiorstwa. To sygnał dla bezrobotnych, a zwłaszcza dla absolwentów szkół, którzy poznali przynajmniej podstawy przedsiębiorczości.
Może nasunie się pomysł, by rozpocząć współpracę z kimś z bliskiej rodziny, znajomym rzemieślnikiem, który w przeciwieństwie do młodych zna swój fach, ale brakuje mu wiedzy z zakresu np. marketingu?

O silnej pozycji małych i średnich przedsiębiorstw w UE świadczą liczby: stanowią one blisko 99 proc. istniejących przedsiębiorstw. W ponad 20 mln MSP zatrudnionych jest 66 proc. siły roboczej, a przyrost zatrudnienia w tych firmach był większy niż w dużych zakładach. MSP odgrywają najważniejszą rolę w harmonijnym rozwoju lokalnym oraz regionalnym i są najbardziej elastyczne pod względem dostosowań do zmieniających się warunków rynkowych.

Bezrobotni, a zwłaszcza absolwenci szkół planujących taką działalność, nie powinni zwlekać z przygotowaniami. W tarnowskim Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy ul. Okrężnej 4a można wziąć udział w specjalistycznych warsztatach. Doradcy ocenią pomysł na firmę, testy przeprowadzone przez psychologa potwierdzą lub wykluczą predyspozycje do prowadzenia działalności.

Najlepiej na początek skupić się wokół firmy rodzinnej, w wąskim gronie, dopiero później przyjdzie kolej na rozwijanie działalności. Trzeba pamiętać, że małe i i średnie przedsiębiorstwa w pojęciu unijnym mają swój potencjał. Zgodnie z unijną definicją za małego przedsiębiorcę uchodzi ten, kto zatrudnia średniorocznie mniej niż 50 pracowników, osiągnął przychód netto (ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych) nie przekraczający równowartości w złotych 7 mln euro . Za średniego przedsiębiorcę uchodzi ten, kto w poprzednim roku obrotowym zatrudnił średniorocznie mniej niż 250 pracowników i osiągnął przychód netto nie przekraczający równowartości w złotych 40 mln euro.

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z funduszy pomocowych. Szczegóły dostępne są m.in. w Internecie, www.ukie.gov.pl

(kis)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A