"Eksperymenty" z narkotykami
access_time 2005-06-10 17:06:37
Dzisiaj i w ostatni piątek miesiąca w siedzibie Tarnowskiego Towarzystwa Zapobiegania Patologiom Społecznym (Rynek 4/3 Pasaż Tertila, I piętro), o godz. 18 rozpocznie się przedwakacyjne spotkanie Grupy Wsparcia Rodziców i Opiekunów dzieci i młodzieży sięgającej po środki uzależniające i odurzające.

Z doświadczeń poprzednich lat wiemy, że w okresie przedwakacyjnym, tj. w czasie egzaminów oraz wakacyjnych wyjazdów, narasta zagrożenie sięgania przez młodzież po substancje uzależniające. Młodzież wyjeżdżająca na studia również zetknie się ze wzmożonym zagrożeniem alkoholem i narkotykami - mówi przewodniczący TTZPS, Kazimierz Braun. Spotkanie, na które zaprasza adresowane jest do rodziców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat aktualnego zagrożenia narkomanią oraz rodziców zaniepokojonych sygnałami mogącymi świadczyć o tym, że dziecko zetknęło się lub sięga po substancje uzależniające i odurzające.



Warto uświadomić sobie, że zagrożenie nie maleje, ale można się temu przeciwstawić. Na pewno-podkreśla Kazimierz Braun- możemy mówić o narastającym zagrożeniu. Nie są od tego wolne już żadne środowiska. Różnorodne narkotyki dostępne są bez większych problemów, a wśród pewnych grup młodzieżowych istnieje swoista moda na sięganie po nie. Narkotyki są aktywnie promowane, mówi się o ich pozytywnym działaniu, ich pomocy w nauce i o odlotowych przeżyciach. Nowością ostatnich lat jest sięganie po narkotyki w wojsku, wśród studentów i licealistów, czego nie było przedtem. Nie wiemy ilu tych młodych ludzi przejdzie z etapu eksperymentowania, okazyjnego sięgania po narkotyki do tragicznej fazy życia z narkotykiem- do uzależnienia. Ponieważ zagrożenie jest realne - koniecznym jest, aby rodzice posiadali odpowiednią wiedzę.



Niebezpieczeństwo, wcześniej wykryte, łatwiejsze jest do usunięcia. Kazimierz Braun, zwracając rodzicom uwagę na problem, uważa, iż ich reakcje powinny być dostosowane do skali zagrożenia- nie należy bagatelizować tych spraw, ale też nie jest właściwie, popadanie w panikę oraz totalna podejrzliwość. Obserwujemy także reakcje bezsilności i rezygnacji rodziców. Gdy mamy do czynienia z trudną sytuacją, szukajmy pomocy u specjalistów- i taką właśnie pomoc Tarnowskie Towarzystwo proponuje.



Spotkania Grupy Wsparcia służą zarówno edukowaniu, jak i pomaganiu sobie. Niezmiernie ważna jest profilaktyka- zapobieganie powstawaniu zagrożeń. Nie każdy jednak decyduje się na udział w spotkaniu, mimo wszystko pomoc jest możliwa podczas spotkań indywidualnych, codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 16 do 19.30, w siedzibie TTZPS. W tych dniach i godzinach można też skorzystać z Telefonu Zaufania - 9288, lub 6224043, czynnego w nocy z piątku na sobotę.



W Towarzystwie dostępna jest zasobna, specjalistyczna biblioteka o tematyce uzależnień, do dyspozycji zainteresowanych są też różnorodne materiały oświatowe. Można również wysłuchać porad i informacji udzielanych przez psychologów oraz osoby zajmujące się profilaktyką i problemami narkomanii.



(Kis)



Dziennik Polski



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A