access_time 2005-12-02 00:46:37

arnowski Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza na spektakl Janusza Pokrywki w reżyserii i z muzyką Antoniego Mleczki pt. "Teatr lalek bez tajemnic i o Królewiczu co nie umiał nic".

W spektaklu wykorzystano wiersze Jana Brzechwy oraz motywy z innych bajek. Przedstawienie ma charakter edukacyjny.

Bajka "O Królewiczu co nie umiał nic" opowiada o tym jak wybranka serca postawiła warunek, że Królewicz musi nauczyć się jakiegoś rzemiosła, które jak się później okazało, ratuje mu życie. Widzowie poznają "kulisy" teatru lalek i różne rodzaje lalek (marionetki, pacynki, kukły, jawajki), sposób ich wykonania oraz wykorzystanie ich w teatrach lalkowych. Aktorzy opowiadają o pracy i wielogodzinnych próbach z lalkami i dużej radości i satysfakcji, jaką im ta praca przynosi. Pokazują, jak przy użyciu wyobraźni można "ożywić" martwe przedmioty i zrobić swój własny teatrzyk lalek.


Spektakl, realizowany w ramach projektu "Pogotowie bajkowe", przeznaczony jest nie tylko dla dzieci, może zainteresować widza w każdym wieku.

* * *

Bajkowy ostry dyżur

Jest okazja żeby spojrzeć nieco poniżej Talii , czyli wrócić do czasów kiedy nasze oczy oglądały świat w linii prostej, która biegnie gdzieś na poziomie kolan. Prawa lub lewa ręka prawie zawsze wyciągnięta była do góry, ponieważ ktoś kto nas za tę rękę prowadził wyjąwszy przypadki, kiedy udało nam się wyrwać, przyśpieszyć kroku i przez chwilę poszaleć samodzielnie. Dziś, jest powtórzmy, dobra okazja dla artystów, których głowa najczęściej w chmurach. Teatr im. Solskiego premierą sztuki "O Królewiczu co nie umiał nic." rozpoczyna projekt, który nazwaliśmy "Pogotowie Bajkowe". Co to takiego? Po pierwsze, szybka reakcja na "bajkowy głód". W czasach, kiedy świat przyśpieszył i to ostro a kultura podawana jest jak lekarstwo na grypę, krakowskie wydawnictwo ZNAK proponuje coś bardzo cennego -zamawiając u znanych pisarzy baśnie i mity napisane na nowo odpowiada na "bajkowy głód" w sposób, który pozwala odnaleźć się w świecie współczesnym, świecie bez wartości, najczęściej ciemnym i strasznym jak las w nocy. My, jako "pogotowie" pokażemy w ty sezonie na scenie aż 4 nowe bajki, w tym naszym zdaniem pozycję najważniejszą; udramatyzowane prawie jak "Stara Baśń" J.I. Kraszewskiego "Tarnowskie legendy". "Pogotowie..." to także gotowość szybkiego zjawienia się teatru tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Bajkę "O Królewiczu." możemy zagrać wszędzie! To taki bajkowy ostry dyżur; wystarczy zadzwonić po numer (14) 621 02 00 - przyjedziemy natychmiast! "Gramy po przystępnej cenie" -jak śpiewał kiedyś Kazimierz Grześkowiak - "kto ma dychę i życzenie".

Wojciech Markiewicz

 

O projekcie "Pogotowie bajkowe"

- W zmasowanym ataku bylejakości w mediach, w pospiesznie i bezrefleksyjnie podawanej papce "propozycji kulturalnych", to właśnie teatr - nieustannie w to wierzymy - winien być miejscem szczególnym, wyróżniającym się poprzez przedstawienie zhierarchizowanych wartości, popularyzowanie idei i wzorców postaw, wreszcie miejscem niebanalnego kontaktu ze sztuką z całym bogatym pięknem jej gatunków: literaturą, plastyką, muzyką.

Ewa Marcinkówna, reżyser

* * *

Następnymi pozycjami "Pogotowia bajkowego" będą: "Janko Muzykant", na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza i "Legendy tarniny", na podstawie legend tarnowskich w opracowaniu i reżyserii Artura Ilgnera.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A