I ty zostaniesz strażakiem
access_time 2006-04-07 01:28:04
Ogłoszenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie o naborze mężczyzn do zawodu strażaka spotkało się z wielkim odzewem. Każdego dnia na biurku działu kadr szybko przybywało podań o umożliwienie przeszkolenia i późniejszego zatrudnienia.

Komenda Miejska PSP ogłosiła, że potrzebuje 20 kandydatów. Podań dotarło ponad 250. Część z nich nie spełnia nawet podstawowych kryteriów. Zgłosili się między innymi mężczyźni z wojskową kategorią zdrowia D, czyli niezdolni do służby.

 

- Ta kategoria ich dyskwalifikuje od razu - mówi bryg. Andrzej Mróz, komendant miejski PSP w Tarnowie. - My wymagamy od kandydatów bardzo dobrego stanu zdrowia, co chyba nikogo, kto ma pojęcie o pracy strażaka-ratownika nie dziwi. To muszą być kandydaci z kategorią A. Zresztą i tak wszyscy ci, którzy pomyślnie przejdą wstępną weryfikację, będą poddani dokładnym badaniom lekarskim.

 

Kandydatów czeka także test sprawnościowy; suma uzyskanych podczas kwalifikacji punktów zadecyduje o powodzeniu. Na dodatkowe punkty mogą liczyć np. kierowcy z uprawnieniami do prowadzenia samochodów ciężarowych czy osoby z dyplomem ratownika medycznego uzyskanym w czasie szkolenia w studium. Preferowany jest wiek do 30 lat. Wymagane wykształcenie co najmniej średnie. Kandydaci, którzy nie mają uregulowanego stosunku do obowiązkowej służby wojskowej nie są brani pod uwagę.

 

Ci, którzy pomyślnie przejdą weryfikację zostaną skierowani na 3-miesięczne szkolenie do ośrodków PSP. - Tam jest wąskie gardło, gdyż ilość osób szkolonych jest duża, a grupy nie mogą z oczywistych powodów być liczne - dodaje komendant Mróz. - Dlatego przypuszczam, że ostatni z grupy około 20 osób, które teraz zostaną zakwalifikowane, zatrudnienie znajdą dopiero początkiem 2007 roku.

 

PSP w Tarnowie nie zapewni pracy pełnej dwudziestce. Wiadomo, że w najbliższym czasie zatrudni co najmniej 4 absolwentów szkół podoficerskich i oficerskich pożarnictwa. W przyszłym roku w tarnowskiej straży powinno pracować już ok. 190 strażaków. Mimo systematycznego wzrostu liczby etatów, wskaźnik nasycenia kadrami w Tarnowie jest wciąż mniejszy od przeciętnego krajowego; w 2007 r. wynosić będzie 0,54 przy krajowym 0,76. Poszukiwani obecnie kandydaci do pracy w pożarnictwie w większości znajdą pracę w nowej remizie przy ul. Błonie.

 

Tak wielka ilość chętnych świadczy nie tylko o popularności zawodu strażaka, ale także o sytuacji na lokalnym rynku pracy. Początkujący w zawodzie strażacy zarabiają niewiele ponad 1 tys. zł netto.

 

wiesŁaw ziobro

Dziennik Polski'

 

www.dziennik.krakow.pl

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A