Ostatnia taka noc kabaretrowa
access_time 2006-08-27 14:45:08
Tarnowskie Centrum Kultury na początek września przygotowało kolejne spotkanie kabaretowe. Tym razem w letnim amfiteatrze wystapi KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU, DNO, NEONÓWKA. To będzie OSTATNIA TAKA NOC KABARETOWA na zakończenie tego lata.

Tarnowianie zakończą letni wypoczynek świetną zabawą i salwami śmiechu. Kabaret Moralnego Niepokoju już nie raz gościł w Tarnowie i nie trzeba go przedstawiać. Wystarczy powiedzieć, że całą wiedzę o publicznym rozśmieszaniu czerpią z telewizyjnych programów Starszych Panów, kabaretu Potem, Stanisława Tyma i Dudka.  Zdobyli już wiele nagrów, a ich program bawi i zaskakuje.

 

Kabaret Neonówka to kabaret  z urokiem. Chciałoby się powiedzieć, że to ci od moherowych beretów (to ich najnowszy program), więc nie powiemy, bo to w znacznym stopniu zawęziłoby to, co robi Neonówka. Ostatnio ustabilizował się (oby) ich skład, jest więc dwóch Michałów i Roman. Dwóch Michałów jest odmiennych... tzn. innych. No. Różnią się od siebie. Jeden to fachman od "ciap", drugi od "normalnych". Roman specjalizuje się w grze "kamienną twarzą". Polega to na tym, że Roman w ogóle nie gra gębą, nigdy nie zobaczycie na niej miny. W kabarecie to trudna i wręcz nieosiągalna umiętność, a Roman uczynił z niej już swego rodzaju styl. On ci to uczynił. Kabaret Neonówka na tegorocznej Pace zdobył II nagrodę.

 

Kabaret DNO powstał w roku 1996. Swój debiut, a zarazem sukces, który zaważył na jego dalszych losach, zrealizował na Mazurskim Lecie Kabaretowym „Mulatka” w Ełku. Od tego czasu kabaret prężnie się rozwijał biorąc udział w większości imprez i konkursów kabaretowych w Polsce. W roku 2000 za sprawą programu „Problem Roku 2001” kabaret zdobywa I nagrodę na festiwalu PaKA w Krakowie. Dwa lata później Dno, wspólnie z Pałacem Kultury Zagłębia, organizują w Dąbrowie Górniczej, przegląd kabaretów pod nazwą Dąbrowska Ściema Kabaretowa (w skrócie - DebeŚciaK), który różni się od innych przeglądów tym, że najważniejszym jurorem jest Publiczność. Kabaret kieruje swoją działalność głównie do młodzieży, przez pryzmat satyry porusza szereg tematów i problemów współczesnego świata. Nie obca jest mu też parodia i humor absurdalny, w którym demaskuje świat mediów i współczesnych obyczajów. W jego programach, całkowicie autorskich, znaleźć można dużo muzyki i piosenek, a przede wszystkim skeczy ubarwionych mnóstwem rekwizytów i kostiumów. Jego spektakle są dynamiczne, barwne i ciekawe. Spontaniczność, oryginalność pomysłów, niebanalna forma i treść to dewiza świetnej zabawy na występie Dna, o czym świadczą liczne nagrody zdobyte przez kabaret.

 

Kabaret tworzą absolwenci i studenci śląskich uczelni wyższych, spotykając się i pracując w dąbrowskim PKZ-cie, bezgranicznie oddają się swej pasji jaką jest kabaret. Tworzenie i realizacja rzeczy, które potrafią rozbawić ludzi, uważają za fascynujące zajęcie. Program „Debeściak” jest zbiorem (w opinii twórców) najlepszych i najciekawszych skeczy oraz piosenek powstałych od początku istnienia kabaretu.
Po kabaretowym programie na scenie wystąpi "Dzika Kiszka". Historia DZIKIEJ KISZKI sięga swymi korzeniami do mrocznych i szalonych zarazem lat osiemdziesiątych. W roku 1987 w Tarnowie grupa wrażliwych młodzieńców postanowiła nadać artystyczny, muzyczny wymiar swym codziennym spostrzeżeniom, radościom i frustracjom. Kultywujący niemal od kołyski "rokendrolowe" podejście do życia panowie chwycili za gitary i tak powstała jedna z barwniejszych grup w PRL-u. Byli nie tylko prekursorami stylistyki, którą sami nazwali roboczo "rap & roll", ale wprowadzili na scenę swoisty, oryginalny sposób przekazu łączący galicyjską plebejskość z iście brooklyńskim ogniem i energią. Dzisiaj, kiedy "bluzgający raperzy" są powszechnym elementem muzycznego biznesu, fakt ten nie robi zapewne wielkiego wrażenia, jednakże kilkanaście lat temu nie tylko o Liroyu, ale również o Rage Against The Machine cywilizowany świat nie miał bladego pojęcia.

 

"Kicha" zyskała błyskawicznie nie tylko sympatię publiki. Jej niepospolity smak trafią również w gusta "uczonych w piśmie". Wtedy właśnie Marek Niedźwiecki ochrzcił ich jakże elitarnym przydomkiem "Beastie Boys z Tarnowa". W 1992 nastąpił fonograficzny debiut tarnowian. Ocierająca się o manufakturę krakowska wytwórnia "Gamma" postanowiła uwiecznić nagrania kapeli na kasecie zatytułowanej oczywiście "Rap & Roll". Ciekawy muzycznie, lecz kiepsko zrealizowany materiał zaznaczył jedynie swą obecność w wymiarze lokalnym, a ciągłe lekceważenie Kiszki przez ówczesnych "możnych" naszej branży fonograficznej doprowadziło muzyków do kresu bezradności, czego efektem było zawieszenie działalności ekipy.

 

Zasilający Kiszkę muzycy nie próżnowali, działali aktywnie w takich formacjach, jak: Ziyo (Zbyszek Kumorowski, Krzysztof Krupa) czy Maanam (Marek Kloch), byli jednakże wśród nich tacy, którzy bądź wybrali ciepło domowego ogniska bądź udali się w podróż "za chlebem". Okazało się jednak, iż Panowie nie mają zamiaru składać broni. W grudniu 2000 roku nagrali profesjonalny materiał, który ukazał się na początku września 2001r. Album zatytułowany "Rap & Roll part 2"  w pewnym sensie był logiczną kontynuacją debiutu, jednakże słychać,  iż muzycy śledzą uważnie wszelkie nowinki zarówno z krainy połamanych hiphopowych rytmów, jak również gitarowego, agresywnego rocka.
Liryki penetrują tradycyjnie tajemnice alkowy oraz komentują - z punktu widzenia fachowców - zawiłości układów damsko-męskich.

 

Nowe oblicze Dzikiej Kiszki to przede wszystkim niezmiennie wokaliści: Maciej "Maciora" Lorenowicz, Wiesław "Golona" Kara, Grzegorz "Dyndek" Nowosielski; wokalistka Iza Mika-Janeczek,  gitarzysta Adrian "Adik" Bogacz; gitarzysta „Dyzio”, basista Grzesiek Wajda i bębniarz Marcin „Larz” Duchnik.

 

Zapraszamy Tarnowian na kolejną dobrą imprezę. Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu koncertu) do nabycia od 1 sierpnia w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5.

 

 www.tck.pl.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A