Koncert w Centrum Paderewskiego
access_time 2006-09-14 16:02:04
W najbliższe piątkowe popołudnie (15 września) miłośnicy muzyki kameralnej będą mieli okazję wysłuchania skrzypcowych utworów W. A. Mozarta, J. Brahmsa i C. Debussy’ego. Solistą tego wieczoru będzie wybitny skrzypek Szymon Krzeszowiec – prymariusz Kwartetu Śląskiego, a towarzyszyć mu będzie na fortepianie Wojciech Świtała.

W styczniu 2005 roku Szymon Krzeszowiec podczas koncertu z cyklu „W domach kompozytorów”, organizowanego przez Program 2 Polskiego Radia i transmitowanego na żywo w rozgłośniach polskich i europejskich, wykonał w apartamencie I. J. Paderewskiego w Warszawskim Hotelu Bristol Melodię Ges-dur op. 16 i Sonatę skrzypcową a-moll op. 13 Wielkiego Mistrza. Przyczynił się tym samym do rozpropagowania twórczości I. J. Paderewskiego, wykonując utwory w historycznym wnętrzu przed tak szerokim gronem odbiorców.
Szymon Krzeszowiec jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Conservatorium van Amsterdam.
Kształcił się pod kierunkiem takich pedagogów jak Herman Krebbers, Roman Lasocki, Glenn Dicterow, Yair Kless, Tadeusz Wroński, Krzysztof Węgrzyn.

 

Występował jako solista i kameralista w większości krajów europejskich, Korei Płd., Meksyku i USA. Dokonał szeregu nagrań płytowych i archiwalnych, m.in. dla SONY Classical, EMI, Radia Katowice. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Brescii, Poznaniu i Warszawie oraz konkursów muzyki kameralnej w Kopenhadze, Sondershausen i Łodzi, stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC, laureat nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wiolinistyki.

 

Od 2001 roku prymariusz Kwartetu Śląskiego, z którym otrzymał m.in. nagrodę „Fryderyka” za najlepszy album roku 2004 w kategorii muzyki kameralnej. Występuje również w trio smyczkowym Trio Aristos oraz współpracuje z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym dokonał nagrania kompletu sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się pedagogiką, prowadząc klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 

Wojciech Świtała naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat pod kierunkiem Adeli Pyszny. Następnie był uczniem, a później studentem prof. Józefa Stompla. W roku 1991 otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W kolejnych latach pracował pod kierunkiem profesorów - Karla-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i J. C. Vanden-Eyndena.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w Bardolino (Włochy, I nagroda), Konkursu im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego Europejczyka), Konkursu Pianistycznego w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych.
Wojciech Świtała koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie.

 

Brał udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą między innymi w: Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Chopinowskim w Antoninie, w Łańcucie, „Chopin chez George Sand” w Nohant (Francja), „Musique et Architecture” w Yvelines (Francja), w Monflanquin (Francja), International Musique Besanon - Franche - Comte (Francja), w Warszawie, w Mariańskich Łaźniach, „Chopin a Paris”, „Nuits Musicales” - Chateau de Tournon / Rhone, Pieure de Grammont (Francja), im. Jana Kiepury w Krynicy, w Colmar - „Hommage a Arthur Rubinstein”(Francja), Festiwalu Muzycznym w Quiberon (Francja), Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” w Rybnej, Festiwalu Chopinowskim w Waszyngtonie.

 

Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (między innymi z Sinfonią Varsovią, Krakowską, Śląską) pod batutą takich dyrygentów jak: Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, Jerzy Katlewicz, Mirosław Błaszczyk, Tomasz Bugaj. Oprócz działalności solistycznej pianista chętnie sięga po utwory kameralne wykonując je ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, Kwartetem Royal czy orkiestrą Aukso.

 

Wojciech Świtała dokonał również szeregu nagrań płytowych z muzyką F. Liszta, R. Schumanna i F. Chopina (w tym Scherza, Walce oraz Ronda w edycji „Wydanie Narodowe”). W latach 2000 i 2005 jego płyty dwukrotnie zostały wyróżnione nagrodą „Grand Prix du Disque Frederic Chopin", a w 2002 roku uhonorowane nagrodą „Fryderyk 2002". W roku 2003 pianista nagrał oba zeszyty Preludiów Debussy'ego, opublikowane przez wytwórnię BeArTon, a wspólnie z Szymonem Krzeszowcem - komplet sonat skrzypcowych J. Brahmsa dla firmy SONY Music Polska. Obecnie jest profesorem akademickim w katedrze fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

 

Początek koncertu o godz. 18.00 w Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Bilety w cenie 10 i 15 zł do nabycia bezpośrednio przed koncertem. Dla niezmotoryzowanych melomanów możliwość skorzystania z autokaru (po wcześniejszej rezerwacji), który wyjedzie do Kąśnej sprzed Tarnowskiego Teatru o godzinie 17.00. Dodatkowe informacje w biurze Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, ul. Rynek lub pod numerami tel.: 014 621 09 21, 014 689 90 08 oraz na stronie internetowej: www.paderewski.tarnow.pl

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A