Wszystkich Świętych - chwila zadumy, refleksji nad własnym życiem, przemijaniem
access_time 2006-11-01 23:25:30
Jak co roku mieszkańcy Tarnowa czcili dzień Wszystkich Świętych odwiedzając cmentarze, groby zarówno najbliższych, jak i bohaterów narodowych.

1 ListopadaOdwiedzający cmentarze składali kwiaty, zapalali znicze na mogiłach tych, którzy swe życie oddali za ojczyznę, na Nowym Cmentarzu, w kwaterach żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, na Starym, przed pomnikiem - Mogiłą Powstańców z Powstania Styczniowego.

 

W tych szczególnych miejscach można było spotkać osoby dorosłe, rodziny, matki z dziećmi. Zapytaliśmy naszych rozmówców, dlaczego właśnie w tym miejscu zatrzymali się na chwile refleksji:

"Trzeba uczyć dzieci szacunku dla historii. To jest nasz, rodziców, patriotyczny obowiązek przyjść tutaj co roku i uczcić popioły naszych patriotów, tych, którzy za nas umierali, walczyli o wolną Polskę. Po to tu jesteśmy!"

"To jest nasza historia, to są nasze chlubne karty historii i trzeba je przybliżać dzieciom"

 

1 listopada, jak co roku, organizowano na cmentarzach kwesty: na Nowym - na polskie mogiły na ziemi lwowskiej, na Starym - na ten sam cel oraz na renowację zabytkowych nagrobków, pomników. Kwestujący zapytani o odzew mieszkańców Tarnowa na cenną inicjatywę odnowy najstarszej nekropolii naszego miasta podkreślają hojność darczyńców. Wiceprezydent Andrzej Sasak powiedział:

"Mieszkańcy Tarnowa są hojni, jeśli chodzi o datki na renowację zniszczonych pomników, dlatego że czują się bardzo związani z tym miejscem, uważają Stary Cmentarz za piękną tarnowską nekropolię, jedno z najważniejszych miejsc pamięci, nasze tarnowskie korzenie. Widać, że odwiedzający cmentarz, chcą, aby miejsca spoczynku naszych przodków wyglądały pięknie i przemawiały do kolejnych pokoleń. I za to chcę wyrazić uznanie mieszkańcom Tarnowa i jeszcze raz podziękować za hojność, bo dzięki temu nasz cmentarz odzyska swoją świetność."

Kwestujący również Ryszard Żądło - Kierownik Referatu ds. Kultury i Promocji stwierdził:

"Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Starego Cmentarza już od 12 lat organizuje kwesty. Z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem tarnowian i coraz więcej zwiedzających cmentarz przekazuje pieniądze na renowację mogił. Z każdym rokiem przybywa odremontowanych pomników, nagrobków, ponieważ zbieramy coraz więcej środków. Inicjatywa Społecznego Komitetu cieszy się dużym uznaniem zarówno ze strony tych, którzy dają pieniądze, jak i tych, którzy chcą uczestniczyć w kwestach. Chcą zbierać pieniądze: artyści, lekarze, architekci, władze miasta, samorządowcy, młodzież. To jest bardzo cenne, że uczniowie ze szkół gimnazjalnych, średnich wędrują z puszkami po cmentarzu, zbierają pieniądze. Kwesta na rzecz tarnowskiej nekropolii jest to akcja ratowania naszego pięknego cmentarza na dużą skalę. W roku ubiegłym odremontowano 4 nagrobki, w sumie przez te 12 lat - kilkadziesiąt. Cieszy fakt, że wspólnym wysiłkiem Zarządu Cmentarzy i Komitetu Odnowy Zabytków Starego Cmentarza mogiły znajdujące się w tym miejscu z roku na rok pięknieją."

 

"Kochamy wciąż za mało i stale za późno." To właśnie dziś uświadamiamy sobie ten fakt. Starajmy się zatem przejść przez życie godnie i pamiętać o tym, że nie żyjemy tylko dla siebie.

 

Zapraszamy również do oglądnięcia Fotografii Starego Cmentarza o zmroku pod adresem: 

index.php?pokaz=wiadomosc&id=4561 

 

tekst: Michał Stańczyk

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk@tarnow.net.pl

%%br%%

Komentarze...