Muzeum nocą w sobotę – taka okazja tylko raz w roku
access_time 2007-05-19 08:00:54
Już dziś tarnowskie muzea - podobnie jak inne muzea w Europie - staną otworem dla wszystkich chcących zobaczyć zgromadzone w naszym mieście zbiory. Wstęp nie będzie biletowany. Wszystko to w ramach Nocy Muzeów.

LA NUIT DES MUSEES, czyli „Noc muzeów” to akcja zainicjowana przed laty przez francuskiego Ministra Kultury. Jej celem jest promocja tego, co możnaby nazwać 'kulturą muzealną'. Środkiem, który ma temu służyć, jest ustanowienie jednej nocy w roku, w trakcie której każdy chętny może odwiedzić dowolne muzeum nie płacąc ani grosza. W Polsce Noc Muzeów organizowana jest po raz trzeci, w Tarnowie zaś drugi raz z rzędu.

W ubiegłym roku w ramach tej imprezy tarnowskim zwiedzającym udostępniony został tylko Ratusz. Mimo to chętnych do zobaczenia jego zasobów nie brakowało. Według słów Adama Bartosza, Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, przez sale muzealne przeszło wówczas około półtora tysiąca zwiedzających, czyli tyle, ile średnio odwiedza Ratusz w ciągu miesiąca.

W tym roku propozycja Nocy Muzeów zostałą rozszerzona. Zwiedzać będzie można trzy miejsca. Pierwszym z nich jest Ratusz, w którym udostępnione zostana wszystkie wystawy. Odbędą się tam również odbywać pokazy. Na tych samych zasadach będzie też można zwiedzić Muzeum Okręgowe w podcieniach Rynku. Interesująco zapowiada się jutrzejszy wieczór w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Krakowskiej. Poza tym, że wystawione zostaną zbiory muzeum, od godziny 19:00 będzie można posłuchać cugańskiego zespołu 'Czaczi Worba'. Przewidziano tam też wróżby oraz pokaz bielenia patelni. Całość potrwa do północy, choć jeśli ilość chętnych będzie bardzo duża, nie wyklucza się niewielkiego wydłużenia czasu akcji.

Poza możliwością oglądania zbiorów muzealnych sobotni wieczór będzie obfitował w dodatkowe wydarzenia, uatrakcyjniające Noc Muzeów.

Osoby, które zawsze marzyły o wejściu na wieżę tarnowskiego Ratusza, teraz będą mogły to zrobić. Aby jednak mieć taką możliwość, trzeba się zapisać, a także zapłacić. Ze względu na ograniczoną przepustowość ratuszowej wieży, sześcioosobowe grupy zwiedzających będą tam wpuszczane co pół godziny. Swoją chęć wyjścia na szczyt tej budowli można w Ratuszu zdeklarować już dziś. Jest to jedyne biletowane wydarzenie w ramach Nocy Muzeów, a koszt wzięcia w nim udziału to 10 złotych.

Nostalgię XIX wieku przypomni Tarnowianom zabytkowy fiakr, który zaprzężony w konie będzie krążył po starówce, wożąc chętnych przez cały wieczór.
Można mieć nadzieję, że tegoroczna edycja Nocy Muzeów będzie cieszyć się conajmniej taką samą popularnością jak ta, która odbyła się w zeszłym roku.

Dyrektor Muzeum Okręgowego, Adam Bartosz o Nocy Muzeów:


lub->POBIERZTekst: Tomasz Budzik
Fot.: Tomasz Budzik

Komentarze...