Ich Lepsze Jutro z sukcesem wspiera dążenia niepewłnosprawnych
access_time 2007-07-30 14:50:00
Organizacja Ich Lepsze Jutro tydzień temu ropoczęło zbieranie podpisów pod wnioskiem do Parlamentu Europejskiego o poparcie praw niepełnosprawnych. Dzięki zmianie ustawodawstwa zdobycie i utrzymanie pracy przez niepełnosprawnych ma być łatwiejsze.


Tarnowskie Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro przedstawiło dziś efekty swoich działań i plany na najbliższą przyszłość. Organizacja jako pierwsza w Polsce odpowiedziała na apel Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych o poparcie ogólnoeuropejskiej akcji, dążącej do nakłonienia Parlamentu Europejskiego , aby zmienił ustawodawstwo dotyczące niepełnosprawnych, a w szczególności warunków podejmowania przez nich pracy.
Jak twierdzi Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro, obecnie pracodawcy, wykorzystując nieścisłości w prawodawstwie, korzystają z należnych ulg zatrudniając osoby o bardzo znikomym lub wręcz fikcyjnym uszczerbku na zdrowiu. Tymczasem chronione miejsca pracy bywają tak organizowane, że osoba rzeczywiście niepełnosprawna nie jest w stanie podołać narzuconym jej obowiązkom.

Aby zmienić prawo, pozwalające na takie nadużycia, trzeba zebrać milion podpisów pod wnioskiem do parlamentu Europejskiego. Zadania tego podjęło się Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych, którego członkiem jest polski odpowiednik tej organizacji. Ich Lepsze Jutro włączyło się do akcji zbierania podpisów, umieszczając link do elektronicznego głosowania na swojej stronie internetowej. Ich nową inicjatywą jest też zbieranie podpisów na tarnowskiej Starówce. Taka akcja, przeprowadzona w zeszłym tygodniu przy wsparciu Roberta Wardzały, przyniosła bardzo dobre efekty. W ciągu trzech godzin zebrano 681 podpisów. Być może jest to niewiele w obliczu 250 tysięcy, jakie udało się zebrać w Europie, ale w tej sytuacji liczy się każda osoba, która chce wesprzeć ideę pomocy niepełnosprawnym, chcącycm żyć choć trochę normalniej.


Działalność Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro nie kończy się jednak na zbieraniu podpisów. Jej głównym celem jest realna pomoc niepełnosprawnym i ich rodzinom. Idea ta przybiera postać faktycznych działań w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Organizacja ta otrzymała dotację Fundacji PZU w maksymalnej kwocie 30 tys. zł.

Dzięki otrzymanym pieniądzom Warsztaty rozpoczną nowe formy i metody rehabilitacji. Osoby niepełnosprawne będą poznawać zawody, zakłady pracy. Ciekawym sposobem usamodzielnienia osób upośledzonych umysłowo jest też trening ekonomiczny, polegający na uczeniu gospodarowania przez osobę niepełnosprawną daną kwotą pieniędzy.

Dotacje Fundacji PZU pozwolą też na zastosowanie nowoczesnych metod leczenia, jak dogotertapia, arteterapia, czyli leczenie poprzez sztukę, porady psychologa, logopedy i rehabilitanta.
O Warsztatach Terapii Zajęciowej i Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej:

o :


lub->POBIERZ


Akcja
Dodatkowymi atrakcjami dla niepełnosprawnych, którzy zapiszą się na zajęcia Warsztatów będą wyjścia na teren Tarnowa i wycieczki - w tym roku planowny jest spływ rzeką Dunajec oraz kulig na Pogórzu Ciężkowickim.

Tekst: Tomasz Budzik Robert Wardzała
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A