Pod lazurowym niebem - 40 Jubileuszowy Tarnowski Salon Poezji
access_time 2007-05-20 20:39:07
Tradycyjnie w Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza punktualnie z wybiciem ratuszowego zegara, rozpoczęło się spotkanie z poezją, tym razem Aleksandra Puszkina. Gościem salonu była Marta Bizoń. Z tarnowianami nie spotkała się Magda Zawadzka, która z przyczyn od niej niezależnych (choroba zwana aktorską) nie mogła uczestniczyć w dzisiejszym Salonie.
fotoMłoda, sympatyczna aktorka Teatru Ludowego w Krakowie współpracująca ze scenami Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu wystąpiła przed tarnowską publicznością. Aktorka znana jest również widzom Anglii, Danii, Francji, Niemiec, USA, Włoch, Ukrainy, Szkocji i Egiptu. Pani Marta jest aktorką teatralną i filmową. Jej ważniejsze role to Wiedźma w "Makbecie" Shakespeare w reżyserii J. Stuhra; Panna Młoda w "Krwawych Godach" Lorci, reż. J. Szurmiej i wiele innych. Grała w takich filmach, jak m.in. "Lista Schindlera" S. Spielberga czy "Quo vadis" J. Kawalerowicza. W swoim repertuarze aktorka ma blisko 200 piosenek, m.in. H. Ordonówny, Edith Piaf, Lisy Minelli czy polskich twórców: A. Osieckiej, L. J. Kerna, Kabaretu Starszych Panów. Swoje piosenki śpiewa w języku polskim, angielskim, francuskim, włoskim i jidysz.

Dzisiejszy Salon poświęcony był poezji Aleksandra Puszkina, a zorganizowany został w związku ze 170 rocznicą przedwczesnej śmierci wspaniałego poety, przyjaciela Mickiewicza. Spotkanie rozpoczął dyrektor Markiewicz, który w imieniu Magdaleny Zawadzkiej przeprosił publiczność za zaistniałe zmiany oraz poinformował, że aktorka obiecała być na 41 Salonie Poezji, 10 czerwca. Pan Wojciech powitał gościa Salonu, Prezydent Dorotę Skrzyniarz, gospodarzy, przybyłą publiczność. Szczególnie serdecznie powitał aktorkę, Martę Bizoń za gotowość, jednocześnie zawodowstwo. Pani Marta nie odmówiła propozycji uczestniczenia w dzisiejszym spotkaniu, a nawet powiedziała, że do naszego miasta zawszy przybędzie, chętnie stawi się przed tarnowską widownią. Dyrektor wspomniał,że aktorka dokładnie dwa lata temu prezentowała wspaniałą poezję cygańską z udziałem Tarnowskiego Trio Andrasz, tłumaczenia Adama Bartosza.

Następnie głos zabrała Janina Kania - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego. Wygłosiła słowo wstępne na temat bohatera dzisiejszego spotkania z poezją. Przybliżyła publiczności sylwetkę poety, największego przedstawiciela rosyjskiego romantyzmu, Aleksandra Puszkina. Wskazała na jego związek z naszym wieszczem narodowym Adamem Mickiewiczem. Przedstawiła również okoliczności śmierci Aleksandra.

fotoMatką tarnowskiego Salonu jest Anna Dymna. Aktorka w rozmowie z p. Markiewiczem powiedziała, że nie wyobraża sobie, aby nie uczestniczyć w jubileszowej uroczystości. W związku z tym p. Wojciech połączył się telefonicznie z panią Anną, która pogratulowała gospodarzom Salonu. Podkresliła również, iż cieszy się, że rodzina Salonów tak ładnie rośnie, że udawadniamy, iż prawdziwe słowo jest nam potrzebne, pomaga żyć.

W kolejnej części dzisiejszej imprezy Marta Bizoń recytowała wiersze Aleksandra Puszkina, zaśpiewała a capella utwór poety z 1824 roku "z aneksem współczesnym aktorki" - jak określił Wojciech Markiewicz.

W Galerii Jednego Obrazu Adam Bartosz, Dyrektor Muzeum Okręgowego zaprezentował dzieło pt. "Cyganka".

Jubileusz Salonu był okazją do złożenia podziękowań na ręce współorganizatorów tarnowskiego Salonu, którego fenomenem jest to, że pod skrzydłami miasta trzy ważne instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowski Teatr fotoim. Ludwika Solskiego, wypracowały sobie model współpracy. Wojciech Markiewicz wręczył "Dyplom, dziękując, że jestście z nami" partnerom przedsięwzięcia: Pani Dyrektor Janinie Kani, Panu Adamowi Bartoszowi oraz tym wszystkim, dzięki którym te Salony są możliwe. Dyrektor podkreślił wkład Radia Kraków w promację Salonu. To właśnie dzięki niemu powstają płyty dokumentujące każde spotkanie z poezją. Również Adam Bartosz dziękował Wojciechowi Markiewiczowi za inicjatywę, że ten Salon się narodził, że żyje w murach Ratusza, bo dzięki spotkaniom z poezją starym murom przybyło więcej życia.

W tej uroczystej części imprezy głos zabrała Prezydent Dorota Skrzyniarz. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że na fenomen tarnowskiego Salonu składa się nie tylko to, że współpracują ze sobą instytucje kultury, ale i fakt, że jest tarnowska publiczność, która chce przychodzić na spotkania, by poddać się muzyce, oddać się poezji.

Na zakończenie Salonu Marta Bizoń podpisywała autografy, a w Sali Rycerskiej odbyła się degustacja urodzinowego tortu. Oprawę muzyczną przygotowało Tarnowskie Trio w składzie: Tomasz Benn, Krzysztof Bogucki, Jan Kołodziejczyk.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...