Spotkanie z Janem Machulskim
access_time 2007-05-23 10:55:05
Wczoraj, w związku z Tarnowską Nagrodą Filmową, w restauracji Pasaż, odbyło się spotkanie z Janem Machulskim. Przewodniczący Jury tegorocznego festiwalu opowiadał o swoim życiu, pracy i pasjach.

Jan Machulski kojarzony jest przede wszystkim w związku z rolą Kwinty, 'uczciwego' przedwojennego kasiarza. Nie każdy jednak wie, że ten jeden z najlepszych aktorów starszego pokolenia, jest również pedagogiem, artystą teatralnym, autorem sztuk i scenariuszy.

Aktorem chciał być od zawsze, odkąd jako mały chłopiec co niedzielę chodził do kina, wyrzekając się każdorazowo 25 groszy kieszonkowego. Spełnieniem tych marzeń była "Filmówka" w Łodzi. Sukces nie przyszedł jednak od razu. Po skończeniu Wyższej Szkoły Aktorskiej, jak sam z przymrużeniem oka mówi, usiadł w kawiarni i czekał na angaż. Z czasem przyszły role; początkowo co prawda epizodyczne, ale w dobrych filmach, np. w legendarnej "Pętli" Wojciecha Hasa, gdzie Machulski zagrał milicjanta.

Przełomem był "Ostatni dzień lata" film Tadeusza Konwickiego z 1954 roku, gdzie zagrał wraz z Ireną Laskowską, główną rolę. Film ten otrzymał w 1958 roku Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Wenecji. Pojawiło się wówczas kilka ról filmowych, m.in. w filmie "Orzeł", ukazującym losy polskiej łodzi podwodnej oraz w "Rzeczpospolitej babskiej", lekkiej komedii osadzonej w realiach powojennych.

Jednocześnie aktor realizował się w teatrze. Jak sam mówi jest niespokojnym duchem i lubi zmieniać miejsca pracy.

Jan Machulski o swojej drodze zawodowej:


lub->POBIERZPoza miastami Jan Machulski zmieniał również zawody. Postawowił zostać też reżyserem i scenarzystą. Aby to osiągnąć podjął drugie studia w Warszawie, zakończone w 1971 roku. Aktor założył potem wraz z żoną teatr "Ochota", któremu swoją sławę częściowo zawdzięczają Katarzyna Figura, Edyta Jungowska czy Piotr Adamczyk. Tworzone tam przedstawienia przybliżały aktora i widza; z czasem stały się tak popularne, że grupa wystawiała je za granicą.

Od pięciu lat Machulski prowadzi szkołę, do której uczęszczają nie tylko przyszli aktorzy, ale i osoby,które chcą przekraczać granice swoich możliwości i jak sam przyznaje, w tej chwili jest ona dla niego zawodowo najważniejsza.
Mimo, że obecnie aktor wiąże się ze sztuką teatru, a nawet operetki, nie rezygnuje jednak z grania w filmach. Podejmuje się nawet epizodycznych ról w niezależnych filmach młodych twórców, służąc im nie tylko aktorskim wykonaniem, ale i radą. Jak twierdzi, jego obowiązkiem jest pomóc tym, którym jeszcze się nie udało:


lub->POBIERZSpotkanie w restauracji Pasaż prowadził Adam Głaczyński, redaktor Radia Rzeszów. Zebrani na sali słuchacze mieli okazję poznać inne, prywatne oblicze Jana Machulskiego, doświadczonego człowieka wielu zainteresowań, który wraz z wiekiem nie traci lecz zyskuje. Osobę skromną i pełną zdrowego dystansu wobec rzeczywistości i wobec siebie.

tekst: Tomasz Budzik
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl

Komentarze...