Uczczono pamięć Tadeusza Tertila
access_time 2007-10-31 13:07:21
30 października odbyły się w Tarnowie główne uroczystości Roku Tadeusza Tertila - poświęcenie odnowionego grobowca na Starym Cmentarzu, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wspólna, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego oraz wręczenie Nagrody im. Tadeusza Tertila przyznawanej przez Gminę Miasta Tarnowa i Powiat Tarnowski.

Uroczysta wspólna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie oraz Rady Powiatu Tarnowskiego podczas której wręczono po raz pierwszy Nagrodę im. Tadeusza Tertila stanowiła kulminację obchodów Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie. Sesja rozpoczęła się w Ratuszu o godzinie 12.00, wcześniej, tego samego dnia, 30 października, poświęcono odrestaurowany grobowiec rodziny Tertilów na Starym Cmentarzu oraz odsłonięto na południowej ścianie Ratusza tablicę upamiętniającą postać tarnowskiego burmistrza, autorstwa tarnowskiego artysty Jacka Kucaby.

O godzinie 10.30 na Starym Cmentarzu przy grobie rodzinnym Tertilów spotkali się przybyli z tej okazji do Tarnowa członkowie rodziny Tadeusza Tertila, władze miasta i powiatu, radni. Prace, finansowane w całości z budżetu miasta, nad przywróceniem grobowcowi pierwotnego kształtu i wyglądu trwały kilka miesięcy, poświęcenia odnowionego grobowca dokonał Biskup Tarnowski, ksiądz Władysław Bobowski. Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała, starosta Mieczysław Kras oraz najbliżsi Tadeusza Tertila złożyli na grobie kwiaty i zapalili znicze. Po uroczystości na cmentarzu jej uczestnicy przeszli pod Ratusz, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Tadeusza Tertila. Odsłonięcia dokonali prezydent Ryszard Ścigała i starosta Mieczysław Kras, jako, że obydwa samorządy, miejski i powiatowy, wspólnie doprowadziły do jej umieszczenia na ścianie Ratusza.

Głównym punktem porządku obrad uroczystej wspólnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego było wręczenie Nagrody im. Tadeusza Tertila. Nagroda, przyznana w tym roku po raz pierwszy, będzie w kolejnych latach przyznawana wspólnie przez miasto i powiat tarnowski autorowi najlepszej pracy licencjackiej lub magisterskiej poświęconej Tarnowowi lub powiatowi tarnowskiemu. Pierwszą laureatką została studentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Katarzyna Czyż, autorka pracy: „Perspektywy „Odwróconej hipoteki” na przykładzie Miasta Tarnowa”.

W uroczystościach wzięło udział kilkoro członków rodziny Tertilów, w tym dwóch z czterech żyjących wnuków byłego burmistrza. Okazją do ogłoszenia roku 2007 w Tarnowie „Rokiem Tadeusza Tertila” jest setna rocznica objęcia przez Tadeusza Tertila urzędu burmistrza Tarnowa. Imprezy kulturalne, sportowe i gospodarcze odbywają się w mieście przez cały rok, ich organizatorami są Urząd Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz PTG „Sokół- Świat Pracy". Datę 30 października wybrano jednak nieprzypadkowo. To w historii Tarnowa jedna z dat szczególnych - w tym właśnie dniu w roku 1918 na wniosek Tadeusza Tertila zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Miejska w Tarnowie, by uchwalić, jako pierwszy samorząd na ziemiach polskich, iż Tarnów oddany zostaje do dyspozycji rządu polskiego w Warszawie.

Kolejne imprezy Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie odbędą się w listopadzie. Na 11 listopada zaplanowano „Memoriał Tadeusza Tertila", bieg memoriałowy zorganizowany w ramach odbywającego się cyklicznie w Tarnowie „Biegu Leliwitów" w Parku Strzeleckim, ostatnim zaś punktem obchodów Roku Tadeusza Tertila będzie, zaplanowana w Mościckim Centrum Kultury na drugą połowę listopada wystawa osiągnięć współczesnej techniki i nauki stworzonej i wykorzystywanej w Tarnowie – „Tadeusz Tertil - burmistrz idei"

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A