Nowy zakład radioterapii
access_time 2008-05-26 10:26:21
Zakład radioterapii, przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie, przyjął pierwszych pacjentów. Uroczyste otwarcie nowoczesnej placówki zaplanowano na wtorek 27 maja, godz. 16.30.

Zakład radioterapii mieści się w nowym obiekcie, dobudowanym do siedziby szpitala. Jest to dwukondygnacyjny pawilon, częściowo podpiwniczony, o wymiarach 40 na 50 metrów. Jego kubatura to 20 tysięcy metrów sześciennych, powierzchnia użytkowa - 3 tys. metrów kwadratowych. Budynek kosztował 34 miliony złotych.

Zakład jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt używany w terapii nowotworowej. Zakład dysponuje linią terapeutyczną, składającą się z akceleratora linowego, symulatora tomografu komputerowego oraz systemów planowania leczenia, weryfikacji i zarządzania leczeniem. Drugi akcelerator zostanie uruchomiony jesienią tego roku. W zakładzie jest prowadzona terapia w zakresie radykalnego leczenia napromienianiem 3D i 2D oraz leczenie paliatywne. Odbywa się to w warunkach stacjonarnych i ambulatoryjnych. W roku 2009, po doposażeniu ośrodka, planowane jest oddanie do użytku pracowni brachyterapii.

Realizowana w latach 2005 (projekt) – 2008 inwestycja została sfinansowana z budżetów samorządu województwa małopolskiego i Ministerstwa Zdrowia, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza z własnych środków przeznaczył na ten cel ponad 800 tysięcy złotych. Zakład był urządzany i wyposażanych w oparciu o sprawdzone wzory podobnych placówek działających w Skandynawii.

Dyrektor Anna Czech nawiązała współpracę ze szpitalami norweskim i duńskim, by czerpać przykłady z ich doświadczeń. : -To nowoczesna placówka, działająca w oparciu o światowe standardy – mówi Anna Czech, dyr. Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. – Zarówno nowoczesny sprzęt, jak i doświadczona kadra są gwarancją właściwej opieki medycznej nad pacjentami. Zakład i jego otoczenie urządziliśmy ze szczególną dbałością o estetykę, komfort i intymność pacjentów, cierpiących na choroby nowotworowe. W poczekalni z głośników będzie płynęła kojąca muzyka, będzie można usiąść przy stolikach, zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnętrznym tarasie.

W zakładzie docelowo pracować będzie 55 osób: 5 lekarzy, 20 techników radioterapii, 5 pracowników pracowni fizyki medycznej i 25 pielęgniarek. Kieruje nim dr Andrzej Radkowski. Dziennie placówka możne przyjąć 120-130 osób.

Obecnie najczęściej leczone nowotwory w tarnowskim szpitalu to: rak gruczołu piersiowego, rak płuca, rak jelita grubego, nowotwory ginekologiczne, rak prostaty, ziarnica złośliwa i chłoniaki złośliwe.

Otwarcie zakładu radioterapii oznacza także, że prace nad utworzeniem tarnowskiego ośrodka onkologicznego dobiegły końca. Tworzą go: poradnia onkologiczna, oddział chemioterapii i chirurgii onkologicznej, a także oddany właśnie zakład radioterapii.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A