Urząd Miasta Tarnowa wzorcowym urzędem w Małopolsce
access_time 2008-06-02 12:53:31
Urząd Miasta Tarnowa wygrał konkurs „Wzorcowy Urząd w Małopolsce”. O zwycięstwie w IV edycji tej prestiżowej rywalizacji przesądziło wdrożenie w Tarnowie systemu zarządzania strategicznego, opartego na – stosowanej do tej pory tylko w biznesie – metodologii Balanced Scorecard (Zrównoważona Karta Wyników). Oprócz gratulacji prezydent Ryszard Ścigała otrzymał w nagrodę trzy wysokiej klasy laptopy i kamerę.

Celem konkursu „Wzorcowy Urząd w Małopolsce”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski oraz Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jest promowanie „wzorca przyjaznej administracji zorientowanej na doskonalenie wewnętrznych procedur, zapewniających przejrzystość działania i doskonalszą obsługę mieszkańców, a także przedsięwzięć ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa informacyjnego”. Jest to konkurs dla ambitnych, twórczych i kreatywnych – podkreślają organizatorzy. Do tegorocznej edycji przystąpiło 10 instytucji. Zgłosiły aplikacje, opisujące innowacyjne rozwiązania, wprowadzone w ubiegłym roku. Spośród nich kapituła konkursu wyłoniła czwórkę finalistów: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Miejski w Sułkowicach, Urząd Miasta Tarnowa, Urząd Miasta w Trzebini. Zgłoszone przez nie rozwiązania tworzą nową jakość w funkcjonowaniu administracji samorządowej, są przykładami nowoczesnego świadczenia usług publicznych.

Zrównoważona Karta Wyników, za zastosowanie której został nagrodzony Tarnów, to narządzie zarządcze opisujące i monitorujące realizację strategii rozwoju miasta. Pozwala przełożyć strategię organizacji i misję na cele i mierniki pogrupowane w istotnych dla niej perspektywach – finansowej, klienta, procesów wewnętrznych rozwoju. Wdrożenie Zrównoważonej Karty Wyników powoduje odejście od administrowania na rzecz zarządzania – wyjścia poza spełnianie podstawowych obowiązków i tworzenie oraz realizację spójnych planów rozwoju. W Urzędzie Miasta Tarnowa, oprócz Balanced Scorecard, wykorzystywane są również inne systemy wspomagające zarządzanie: system zarządzania jakością, elektroniczny system obiegu dokumentów, elektroniczny monitoring mediów, system wspomagania zarządzania edukacją i punkt obsługi przedsiębiorców, tzw. jedno okienko.

BCC jest dobrym narzędziem, które pozwala czytelnie definiować cele do osiągnięcia, określać etapy realizacji zadań, przypisywać odpowiedzialność czy w końcu monitorować postęp – mówi prezydent Ryszard Ścigała. – Ogromnie się ciszę, że nasza półtoraroczna praca, polegająca na wprowadzeniu istotnych zmian w systemie zarządzania miastem, została doceniona na forum Małopolski. Jest to pionierska inicjatywa, która wymagała wprowadzenia zmian organizacyjnych w urzędzie, jak i szeregu działań analitycznych. Pozwala ona skoncentrować zasoby samorządu na kluczowych obszarach. W obliczu różnorodności tematyki, jaką zajmują się samorządy, a także w celu zapewnienia efektywności wydatków, popularyzacja nowoczesnych metod zarządzania i cyfrowych metod administracyjnych, jest jak najbardziej uzasadnionym działaniem. Nie będziemy mieli nic przeciw temu, by z naszych rozwiązań korzystali inni.

Honorowy patronat nad konkursem sprawowali: Marek Nawara, marszałek województwa małopolskiego i prof. Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Kapitułę konkursu tworzyli: Małgorzata Drużyńska-Olesińska (przedstawiciel Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji), dr Jarosław Flis (pracownik naukowy wydziału zarządzania i komunikacji społecznej UJ), Witold Gadowski (dyrektor naczelny TVP S.A. oddział w Krakowie), Ewa Grohs (zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego), Marcin Pawlak (burmistrz Dobczyc, laureat ubiegłorocznej edycji konkursu), prof. dr Grażyna Pawelska-Skrzypek (dyr. Instytutu Spraw Publicznych UJ, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego), prof. dr hab. Mirosław Stec (przewodniczący Rady Służby Cywilnej w latach 1999-2005, przewodniczący kapituły), Katarzyna Rożyńska (dyr. Oddziału BGK w Krakowie), Anatol Władyka (dyr. ds. merytorycznych MISTiA) i Anna Wyroba (dyr. Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego).


Info i zdjęcia: UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A