Kolejne spotkanie Akademii Filmowej – 23 i 24 luty
access_time 2008-02-20 15:14:23
Zapraszamy do Tarnowskiego Centrum Kultury, na kolejne spotkania z dobrym filmem w ramach Akademii Filmowej.W ostatni weekend lutego tj. 23 (sobota) o godzinie 17.00 i 24 (niedziela) o godzinie 10.00, przedstawione zostaną sylwetki wybitnych twórców Kina Europejskiego. Pierwszego dnia poznamy bliżej życie i drogę twórczą, którą podążał Wim Wenders oraz zobaczymy jego film pt. „Buena Vista Social Club”. Natomiast drugiego dnia poznamy biografię Michaela Haneke, a ilustracją będzie film pt. „Pianistka”.

Aby móc uczestniczyć w tych wyjątkowych spotkaniach, wystarczy zakupić bilet (10,- zł) w biurze obsługi TCK,(bilety dostępne w przedsprzedaży). Projekcjom towarzyszy wykład, który poprowadzi, jak zawsze, dziennikarz Gazety Wyborczej i krytyk filmowy, pan Jerzy Armata.


Spotkanie 1

Wim Wenders (1945) urodził się w Dusseldorfie, w rodzinie aptekarzy. Jego pierwszymi studiami były studia medyczne, które szybko przerwał, by studiować filozofię. Jednak i tych studiów nie ukończył, i wyjechał do Paryża. Tam pod wpływem seansów paryskiej filmoteki, zakochał się w kinie. Powrócił do ojczyzny by ukończyć Wyższą Szkołę Telewizyjno-Filmową. Jego debiutancki film pt. „Lato w mieście”, przez krytykę oceniony został bardzo dobrze. Charakterystycznym dla twórczości Wendersa jest motyw drogi, on sam często się przemieszcza, mieszka przemiennie, w Berlinie, Nowy Jorku, Paryżu. Jego dzieła wyróżniają świetne i często przedłużające się ujęcia, o metafizycznym charakterze, oprawione w doskonałą muzykę. Jest laureatem wielu nagród, na tak prestiżowych festiwalach, jak Festiwal Filmowy w Cannes, Festiwal w Wenecji, czy Festiwal w Berlinie. Wśród bogatej filmografii warto wyróżnić takie tytuły, jak: „Paris, Teksas" (1984), „Niebo nad Berlinem" (1987), „Lisbon Story" (1994), „Koniec przemocy" (1997), „Buena Vista Social Club" (1988), „Million Dollar Hotel" (2000).

Film „Buena Vista Social Club” to dokument o muzycznej przygodzie, jaką przeżył reżyser towarzysząc kubańskim muzykom, podczas ich trasy koncertowej po Hawanie, Amsterdamie i Nowym Jorku. Muzycy wspólnie stworzyli projekt Buena Vista Social Club i pod takim tytułem wydali płytę, która odniosła międzynarodowy sukces i zdobyła nagrodę Grammy. Film poza nagraniami z koncertów, pokazuje bardzo wyraziste, nasycone emocjami i bardzo osobiste sceny z życia prywatnego muzyków. Film ukazuje również, jak silnie z muzyką związany jest niemiecki reżyser. Sam mówi: Moim ulubionym etapem procesu twórczego jest owa cenna chwila w trakcie montażu, kiedy po raz pierwszy widzi się obraz w połączeniu z muzyką... O kubańskiej muzyce wypowiada takie słowa: ...to coś tak emocjonalnego, bogatego i przepełnionego historią ich życia(...), dlatego ten film jest tak niezwykłym obrazem i został doceniony nie tylko przez krytyków, ale również publiczność.

Spotkanie 2

Michael Haneke- reżyser i scenarzysta, urodził się w Monachium w roku 1942. Jego edukacja na Uniwersytecie w Wiedniu obejmowała studia: psychologii, filozofii i teatrologii. Tuż po ukończeniu studiów podjął prace w Südwestfunk Theater Company, równocześnie pisał scenariusze do produkcji telewizyjnych. Zajmował się również reżyserią teatralną, a sztuki przez niego wyreżyserowane, wystawiane były w teatrach, w Düsseldorfie, Frankfurcie, Hamburgu, Berlinie i Wiedniu. Jest czołowym moralistą współczesnego kina, choć w swych filmach ani nie pyta o przyczyny, ani nie podpowiada rozwiązań, stwierdzając jedynie okrutne fakty. Jego obrazy prowokują i szokują, opowiadają – nierzadko za pomocą drastycznych środków – o osamotnieniu, postępującej obojętności i zaniku uczuć. Jego filmy zdobyły szereg nominacji, na wielu międzynarodowych festiwalach. Ważniejsze filmy: „Siódmy kontynent" (1988), „Wideo Benny ego" (1992), „Funny Games" (1997), „Kod nieznany" (2000), „Pianistka" (2001), „Ukryte" (2005).

„Pianistka” to film oparty na powieści Efriede Jelinek, słynnej austriackiej pisarki i dramaturga. Przedstawia świat dojrzałej kobiety, Eriki Kohout, nauczycielki gry na fortepianie w wiedeńskim konserwatorium. Erika jest samotną kobietą, mieszka z matką, jest bardzo zdyscyplinowana i surowa, przy tym niezwykle utalentowana oraz nieszczęśliwa. Bohaterka przeżywa silny konflikt pomiędzy powinnością, a pożądaniem. Prowadzi podwójne życie, które jest odbiciem i kompensacją wewnętrznych frustracji. Potrzeba odczuwania ciepła i czułości została u niej zduszona. Ona sama rozpaczliwie próbuje wyrwać się spod matczynej dominacji i społecznej presji. Obraz Haneke to wyraz sprzeciwu wobec skostniałych środowisk konserwatoriów, które bardziej przypominają więzienia, niż ośrodki sztuki, mające rozwijać młode talenty. Film zdobył w 2001 roku Złotą Palmę na festiwalu Filmowym w Cannes.


Info: TCK

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A