"Orkan Emma" na terenie Tarnowa i okolic
access_time 2008-03-03 17:02:24
Bilans orkanu „EMMA” – strażacy interweniowali 39 razy na terenie miasta i powiatu tarnowskiego w dniach od 1 do 2 marca 2008 r. Wśród wszystkich zgłoszeń dominowały interwencje dotyczące połamanych lub powalonych drzewa i konarów tarasujące drogi i chodniki, oraz uszkodzenia dachów na budynkach.

Pierwsze zgłoszenia pojawiły się 1 marca około godziny 14.00 i dotyczyły zdarzeń na terenie miasta Tarnowa, potem zaczęły napływać kolejne, praktycznie z terenu całego powiatu. Głównie tarnowscy strażacy usuwali połamane drzewa bądź konary tarasujące drogi i chodniki. Powalone drzewa były usuwane na ulicach Nowodąbrowskiej, Niedomickiej i Sokojnej w Tarnowie. W tym samym czasie podobne interwencje prowadziły kolejne zastępy strażackie na terenie gmin Zakliczyn, Gromnik, Wojnicz, Radłów, Lisia Góra.

Ponadto silny wiatr uszkodził poszycie, bądź naruszył konstrukcje dachu na kilku budynkach zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych. Między innymi takie zdarzenie miało miejsce w Tarnowie przy ulicy Zbylitowskiej, na obiekcie Tarnowskiego Centrum Edukacji gdzie wiatr uszkodził konstrukcję dachu oraz częściowo zerwał jego pokrycie. Strażacy przy użyciu drabiny mechanicznej SD-30 zabezpieczyli konstrukcje. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło również na ul. Skowronków, gdzie na powierzchni około 10 m kw. została oderwana elewacja z ociepleniem z jednego bloku mieszkalnego. W dniach 1 do 2 marca bieżącego roku z powodu Orkanu Emma, którym towarzyszyły opady deszczu, strażacy interweniowali 26 razy. Najwięcej interwencji tj. 12 dotyczyło połamanych drzew, w 9 przypadkach były to uszkodzone dachy, po 2 przypadki uszkodzonych zbiorczych anten telewizyjnych na blokach i banerów reklamowych oraz w jednym przypadku uszkodzenie elewacji na budynku. Na szczęście nie było osób rannych w wyniku zaistniałych zdarzeń.

Info: PSP w Tarnowie

Komentarze...