Sala wczesnego wspomagania rozowoju dziecka
access_time 2008-04-08 11:17:46
Ruszyły zajęcia w jedynej w regionie sali wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Najmłodsi mogą teraz uzyskać pomoc specjalistów w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie. Będą tam rehabilitowane dzieci w wieku od 2 do 5 lat mające problemy z mową, poruszaniem się oraz innymi kłopotami psychofizycznymi.

Sala wczesnego wspomagania rozwoju ma służyć przystosowaniu najmłodszych do normalnego życia. Pod okiem specjalistów będą poddawane rehabilitacji. Służą do tego specjalne przyrządy, które przydatne są do rozwijania funkcji mówienia, poruszania się, rozwijania zdolności intelektualnych dzieci. – Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w tym zakresie. Rozporządzenie ministra edukacji nakłada na nas obowiązek wydawania opinii o potrzebie wczesnego rozwoju dziecka. W ub.r. Zespół Orzekający Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie wydał 48 takich opinii. Rodzice sygnalizowali problem z realizacją zawartych w opinii zaleceń, bo w powiecie tarnowskim nie było ośrodków zajmujących się wczesnym wspomaganiem - podkreśla Urszula Szymańska, dyrektor poradni.

Salę wczesnego wspomagania rozwoju dziecka przystosowano dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Samorząd sfinansował remont pomieszczenia i zakup podstawowego wyposażenia – szaf, stolików i krzeseł dla dzieci. Specjalistyczny sprzęt i pomoce dydaktyczne kupiono dzięki pomocy sponsorów - Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, Firmy „Karabela Małopolska” i państwa Sulowskich, właścicieli firmy jubilerskiej. W sumie remont i wyposażenie kosztowało 12 tys. zł. W uroczystym otwarciu sali wzięli udział starosta Mieczysław Kras, wicestarosta Mirosław Banach oraz przewodniczący Rady Powiatu Tarnowie Sylwester Gostek.

Wkrótce sale wczesnego wspomagania rozwoju dziecka ruszą w innych miejscowościach powiatu tarnowskiego. Najpierw w Wojniczu, gotowy do podjęcia inicjatywy jest także Tuchów.

Komentarze...