Ks. prof. Michał Heller Honorowym Obywatelem Tarnowa
access_time 2008-07-01 15:27:58
W sobotę 28 czerwca, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, ks. prof. Michał Heller odebrał tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa. Tytuł został nadany „w uznaniu wybitnych zasług w aktywnym poszerzaniu horyzontów nauki w dziedzinach filozofii i teologii oraz niekwestionowanych osiągnięć w budowaniu relacji pomiędzy naukami przyrodniczymi a chrześcijańską tradycją intelektualną, a także za prace na rzecz wzbogacania światowego dorobku naukowego z zakresu fizyki, filozofii, kosmologii i teologii, systematyczne dążenie do odkrywania prawdy, postawę kreatywnego naukowca i refleksyjnego duszpasterza”.

W marcu 2008 roku ks. prof. Michał Heller został pierwszym polskim uczonym uhonorowanym Nagrodą Templetona, przyznawaną za „budowaniu pomostów między nauką a religią”.

- Kocham Tarnów – powiedział ks. prof. Michał Heller, dziękując za przyznanie honorowego wyróżnienia. – Kocham go tak, jak kocha się członków najbliższej rodziny. Tu się urodziłem, tu mieszkam i nie zamierzam się stąd wyprowadzać. Dotychczas kochałem Tarnów zwyczajnie, teraz będę kochał Tarnów honorowo. Podczas sesji Honorowy Obywatel Tarnowa otrzymał prezenty od prezydenta miasta: symulator lotów (bo – jak przyznał – w wolnych lubi pilotować jumbo jety) i zbiór 41 swoich wykładów „Drogami myślących” wydanych przez Urząd Miasta Tarnowa, a także Dyplom Europejski, którym wyróżniono miasto.

Ks. prof. Michał Heller urodził się w Tarnowie 12 marca 1936 r. Jako dziecko, wraz z rodziną, został wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił w 1946 r. W wieku 17 lat wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie, w 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku otrzymał dyplom magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1965 r. uzyskał magisterium, a rok później doktorat z filozofii. W 1969 r. został docentem na KUL. Pod koniec lat 70. wykładał za granicą, m.in. na Uniwersytecie Katolickim w Leuven w Belgii i na Uniwersytecie w Oxfordzie w Anglii. Od 1985 r. wykłada i prowadzi studia w dziedzinie fizyki, logiki, filozofii i teologii w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Cały czas mieszka w Tarnowie, w bloku w centrum miasta. Często przewodniczy mszom świętym w kościele pw. św. Maksymiliana.

Swoją ponad 40-letnią pracę poświęcił budowaniu pomostów między naukami przyrodniczymi a filozofią i teologią. Zdobył pozycję międzynarodowego autorytetu wśród kosmologów i fizyków. Może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym z zakresu fizyki, filozofii, kosmologii i teologii.


Info: Urząd Miasta Tarnowa / www.tarnow.pl
Zdjęcie: www.tarnow.pl/fot. Paweł Topolski

Komentarze...