"LISTY PISANE MUZYKĄ" - 11 lipca w Dworku Ignacego Jana Paderewskiego
access_time 2008-07-07 15:49:03
Program „Listy pisane Muzyką” to ożywiony epizod z ponad 40-letniej miłości i przyjaźni dwojga wielkich muzyków swojej epoki – Johannesa BRAHMSA i Klary SCHUMANN. Historia ich korespondencji to także historia wyrzutów i doznanej urazy, niespełnionych oczekiwań i skrywanych zazdrości. Na fortepianie zagra Paweł Kamasa, natomiast listy recytować będzie Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Początek koncertu o godz. 18.00.Program:

Johannes Brahms

Fantazje op. 116
Capriccio d-moll – Presto energico
Intermezzo a-moll – Andante
Capriccio g-moll – Allegro passionato
Intermezzo e-moll – Andante con grazia ed intimissimo sentimento
Intermezzo E-dur – Andantino teneramente
Capriccio d-moll – Allegro agitato

Intermezza op. 117

Intermezzo Es-dur – Andante moderato
Intermezzo b-moll – Andante non troppo e con molta espressione
Intermezzo cis-moll – Andante con motoKlavierstücke op. 118

Intermezzo a-moll – Allegro non assai, ma molto appassionato
Intermezzo A-dur – Andante teneramente
Ballada g-moll – Allegro energico
Intermezzo f-moll – Allegretto un poco agitato
Romans F-dur – Andante
Intermezzo es-moll – Andante, largo e mesto

Klavierstücke op. 119

Intermezzo h-moll – Adagio
Intermezzo C-dur – Grazioso e giocoso
Rapsodia Es-dur – Allegro risoluto


Paweł KAMASA od czasu swego debiutu na renomowanym festiwalu „Kissinger Sommer” w 1987 roku koncertuje na estradach m.in. Salle Gaveau w Paryżu, Tonhalle w Zurychu, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Jest także gościem festiwali w Europie Zachodniej (Evian, Chateauneuf-du-Pape, Miluza, Genewa, Monachium) oraz w kraju (festiwale chopinowskie w Warszawie i w Antoninie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Mistrzowskie Wieczory i Bravo Maestro w Kąśnej). Koncertował jako solista z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce, jako kameralista współpracuje z czołowymi instrumentalistami w kraju i zagranicą. Dokonał szeregu rejestracji dla europejskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych oraz nagrań płytowych dla wytwórni Koch International i Polish Radio Records. Jego nagranie kompletu Mazurków Karola Szymanowskiego zyskało najwyższą ocenę brytyjskiego magazynu Gramophone oraz takich postaci życia muzycznego jak Witold Lutosławski, Jan Krenz czy Teresa Chylińska. W przygotowaniu rejestracja utworów Brahmsa, Beethovena, Skriabina i Chopina. Od 1997 roku Paweł Kamasa jest regularnym gościem Centrum Paderewskiego, wystepując zarówno w Tarnowie jak i w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska należy do najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia. Wiele jej ról na stałe weszło do historii polskiego aktorstwa. "Teresa wszystkie postacie obdarza zawsze szlachetnością i dobrocią" – mówił w wywiadzie Andrzej Wajda, z którym wielokrotnie współpracowała, m.in. w tytułowej roli Szekspirowskiego Hamleta w Starym Teatrze w Krakowie w 1989 roku. Wśród innych reżyserów wymienić należy Jerzego Jarockiego oraz Jerzego Grzegorzewskiego, których inscenizacje przyniosły wiele niezapomnianych kreacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej na deskach Starego Teatru w Krakowie oraz warszawskich Teatru Studio i Teatru Narodowego.

Obecnie związana z Teatrem Ateneum w Warszawie, gdzie m.in. zagrała w ostatniej inscenizacji Gustawa Holoubka - Królu Edypie Sofoklesa, aktualnie występuje w sztuce Rafaela Mendizabala Czy lubi pani Schuberta?. Na scenie Teatru Prezentacje gra w premierowym przedstawieniu Sarabandy Bergmana.

Wystąpiła w ponad dwudziestu filmach. Zagrała w fabularnym debiucie Krzysztofa Kieślowskiego - telewizyjnym Przejściu podziemnym (1973). Można ją było także zobaczyć m.in. w Lawie Tadeusza Konwickiego (1989), Odjeździe Piotra i Magdaleny Łazarkiewiczów (1992) – nagroda główna za rolę kobiecą na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w Białym z cyklu Trzech Kolorów Krzysztofa Kieślowskiego (1993), ostatnio zaś w najnowszym filmie Tomasza Drozdowicza Futro (2008).

Swoimi doświadczeniami Teresa Budzisz-Krzyżanowska dzieli się z młodymi adeptami sztuki aktorskiej wykładając w Akademii Teatralnej w Warszawie.


11 lipca 2008(piątek)
Godz. 18.00
Dworek I. J. Paderewskiego w Kąśnej DolnejInfo: Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna

Komentarze...