Śladami bohaterów "Kamieni na szaniec"
access_time 2008-07-07 16:27:28
W miniony weekend harcerze tarnowskiego hufca ZHP wyjechali na wycieczkę śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”. W ramach wyjazdu harcerze zwiedzali m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego – jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych muzeów w Polsce.

- To była wycieczka jakiej dawno w Hufcu nie było – mówi podharcmistrz Maksym Pękosz, komendant Hufca. – nasi harcerze mieli możliwość odwiedzić miejsca związane harcerskimi ikonami walki o niepodległość z niemieckim okupantem.

Największe wrażenie na tarnowskich harcerzach zrobiła wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach na kwaterze harcerzy, członków słynnego Batalionu „Zośka” – Spoczywają tam nie tylko „Zośka”, „Alek” i „Rudy”, bohaterowie „Kamieni na szaniec”, ale wielu innych, mniej znanych, ale nie mniej zasłużonych harcerzy, którzy oddali swe życie w służbie ojczyzny, mając często ledwie kilkanaście lat – mówi podharcmistrz Maksym Pękosz.

„Kamienie na szaniec” to jedna z najważniejszych harcerskich lektur, autorstwa Aleksandra Kamińskiego, wieloletniego instruktora harcerskiego, współtwórcy konspiracyjnego harcerstwa, opisująca wojenne losy harcerzy z 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomaranczarnia”.

W ten sposób zainaugurowany został program „Harcerskie Spotkania z Historią” organizowany podczas tegorocznych wakacji przez harcerzy dla harcerzy i młodzieży nie zrzeszonej. W jego ramach harcerze poznają historię Szarych Szeregów – konspiracyjnego harcerstwa, które działało w całej okupowanej Polsce, również w Tarnowie.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą organizacją wychowawczą w Polsce działającą nieprzerwanie przez blisko sto lat.


Info i zdjęcia: ZHP w Tarnowie

Komentarze...